Folke Hjalmarssons Minne Färjestad            
    Fredag 2 april 2010            
 
       
 
 
               
   
     
Tidigare vinnare av Folke Hjalmarssons Minne
 
       
         
         
                       
 
  Färjestad   Folke Hjalmarssons Minneslopp - Stosprint Ston lägst 300.000 kr . Körsvenskrav kat. 3. 1640 m. Autostart. 10 startande. Pris: 100.000-50.000-25.000-15.000-10.000-(6.000) kr.
 
 Folke Hjalmarssons Minne     
  2.140m auto    Purse: 100 000 sek    
  1   BIG STAR (US) s 7 Untersteiner Johan (Wal Ro)  1640:1
11,2aK 1 111 044 kr Kih Ör  E  100302-7 5/1640  2  14,6a 45 
 S 09: 17 2-2-2 Unt Jo  Å  100311-8 7/1640  4  14,7a 75 
  10: 8 0-3-0 Kih Ör  G  100318-3 7/1640  2  14,5a 19 
 
  2   MYSTICAL ANN s 5 Svanstedt Åke  1640:2
12,5aK 1 952 958 kr Sva Åk  S  091004-6 2/2140  2  14,2a 67 
 Ax 09: 10 3-4-0 Sva An  Bj  091028-6 0/2160  1  15,4 33 
  10: 0 0-0-0 Tak Jo  S  091125-8 4/2140  2  13,7a 104 
 
  3   TOSCA DU LING s 8 Sjunnesson Jörgen (Nor Li)a  1640:3
13,2aK 902 595 kr Wid Ka  Ro  100219-4 6/1640  0  14,3a 161 
 Ro 09: 13 0-2-3 Fri Ka  G  100226-2 3/2140  2  15,4a 111 
  10: 5 1-2-0 Sjö Cl  S  100317-4 2/2160  1  15,4 266 
 
  4   MYSTIC LADY U.S. (US) s 5 Swahn Sarah (Sva Åk)  1640:4
12,0aK 1 375 052 kr Sva Åk  F  090814-4 4/1640  2  12,0a 108 
 Ax 09: 11 4-2-1 Sva Åk  Å  090919-2 5/1640  0  12,6a 56 
  10: 0 0-0-0 Swa Sa  Hd  090928-3 2/2144  3  15,0a 73 
 
  5   ALL OF MY LIFE (US) s 6 Berntsson Christel (Sel Mi)  1640:5
12,7aK 685 950 kr Ber Ch  Mp  100215-8 5/1640  0  16,0a 114 
 Mp 09: 19 3-2-0 Ber Ch  S  100224-5 9/2140  5  17,8a 587 
  10: 5 0-0-1 Ber Ch  E  100302-7 10/1640  3  14,7a 505 
 
  6   CHARMAINE ÅS s 6 Kolgjini Lutfi  1640:6
11,1aaK 2 392 419 kr Kol Lu  V  100131-7 0/2100  0  ita 1320 
 J 09: 12 1-1-1 Kol Lu  Hd  100222-3 4/1640  4  16,1a 184 
  10: 5 0-0-0 Kol Lu  Hd  100308-8 11/2140  6  14,5a 512 
 
  7   LOVELY CONCH s 7 Larsen Öystein a  1640:7
11,3aK 1 604 501 kr Lar Öy  Å  091017-6 4/2140  0  14,0a 235 
 Åm 09: 14 2-3-2 Lar Öy  Å  100225-8 2/1640  0  15,0a 149 
  10: 2 0-0-0 Lar Öy  Å  100325-8 9/1640  0  13,5a 180 
 
  8   DEBBIE BRODDA s 7 Adielsson Erik (Joh SH)  1640:8
10,8aM 3 061 105 kr Adi Er  S  100228-9 1/3180 n  2  16,3 26 
 S 09: 15 0-3-2 Adi Er  J  100306-6 7/1640  3  12,7a 49 
  10: 6 0-3-1 Adi Er  Å  100320-6 5/2140  2  13,7a 257 
 
  9   SWEPT TO VICTORY (US) s 7 Kihlström Örjan (Wal Ro)  1640:9
11,2aK 2 502 975 kr Kih Ör  Ro  091024-6 4/1640  2  11,5a 59 
 S 09: 16 3-4-3 Kih Ör  G  091114-6 3/2140 n  2  16,7a 273 
  10: 0 0-0-0 Kih Ör  S  091125-4 11/1640  6  12,6a 49 
 
  10   DAME ARROW s 9 Goop Björn (Rob Ni)  1640:10
11,4aK 1 910 060 kr Goo Bj  Ax  091103-8 7/1640 n  3  14,6ag 64 
 Kr 09: 21 3-2-6 Goo Bj  S  091125-4 1/1640  0  13,2a 28 
  10: 1 0-0-0 Rob Ni  Kr  100326-9 6/1640  5  13,2a 259 
Resultat:
Lopp 7.  V65-5. DD-1.Folke Hjalmarssons Minneslopp - Stosprint. Ston lägst 300.000 kr. 
1640 m. 10 startande.
100.000-50.000-25.000-15.000-10.000-(6.000)
1.Swept To Victory 12,5 (42) Kihlström Ö
2.Mystical Ann 12,6 (29) Svanstedt Å
3.Debbie Brodda 12,6 (26) Adielsson E
4.Mystic Lady U.S. 12,6 (196) Swahn S
5.Dame Arrow 12,8 (123) Goop B
6.Big Star 13,0 (239) Opl. Lovely Conch 13,0 (376), 
Charmaine Ås 13,0 (410), Tosca du Ling 13,1 (204), All Of My Life 14,2 (789).
Segr. s 7 år e. S.J.'s Caviar-Sweepstake Hanover.
Äg. St Racecompany Sweden HB&St Ström HB. Uppf. Spears P, J & P, USA. Trän. Walmann Roger, Stallarholmen. 0,5 längd.
Odds: 4,22. Plats: 1,33-1,21-1,19. Tvilling: (2/9) 7,05.

   
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfdda hstar - kull fdd - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermstaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo bergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Frjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - by Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireringar 1 november
BC-final, treringar, rebro, 15 november