Slaget Vid Axevalla Hed Axevalla            
    Söndag 19 Juli 2009            
 
       
 
 
               
   
   
            Tidigare vinnare av Slaget Vid Axevalla Hed
 
       
         
         
                       
 
  Axevalla    
 
 Slaget Vid Axevalla Hed    
 3 åriga   1.640m  auto    Purse:  125 000 sek    
  1   TANNERMAN CAN* (US) h 3 Korvenoja Tuomas  1640:1
13,6aK 418 505 kr Kor Tu  Bj  090510-11 0/1609  2  13,6a 33 
 * 08: 0 0-0-0 Kor Tu  S  090531-8 7/1609  0  13,8a 116 
  09: 5 1-2-1 Kor Tu  Ko  090613-1 0/2100  2  15,3a 33 
 
  2   VICTOR L.H. h 3 Takter Johnny (For An)  1640:2
13,0aK 474 536 kr Tak Jo  S  090531-8 5/1609  4  13,0a 676 
  08: 7 1-1-0 Adi Er  Ro  090615-10 9/2140  1  15,7a 65 
  09: 8 2-2-0 Adi Er  G  090627-10 5/2140  d  uag 270 
 
  3   SERGEI HANOVER (US) h 3 Witasp Leif  1640:3
15,1aM 258 000 kr Wit Le  S  090530-2 4/2140  2  15,1a 396 
 Rä 08: 4 2-0-0 Wit Le  Bs  090626-1 3/2140  1  15,5 14 
  09: 7 3-3-0 Wit Le  Bs  090707-8 9/2140  1  15,5a 26 
 
  4   BROADWAY BOY* (US) h 3 Jansson Torbjörn (Ham Fr)  1640:4
14,5aaK 261 656 kr Ham Fr  Ja  090424-13 0/2100  k  18,2 gdk 
 * 08: 4 0-0-0 Ham Fr  Bj  090507-1 0/1609  4  17,3a 24 
  09: 2 0-1-0 Ham Fr   090607-4 0/1609  2  14,7a 39 
 
  5   HITCHCOCK* (US) v 3 Goop Björn (Goo Ol)  1640:5
12,3aaK 254 857 kr Sea BJ  Us  090502-12 0/1609  5  12,3a 35 
 Å 08: 0 0-0-0 Sea BJ  Me  090513-8 0/1609  0  14,0ag 19 
  09: 3 0-0-0 Smi St  Me  090525-6 0/1609  0  13,6a 269 
 
  6   SCHWERIN BOKO v 3 Svanstedt Åke  1640:6
15,4aK 191 500 kr Lin CE  Ö  090501-3 1/2140  3  18,3 17 
  08: 0 0-0-0 Sva Åk  Å  090625-4 1/2140  1  15,5a 30 
  09: 6 3-1-2 Sva Åk  År  090711-7 3/1640 n  2  15,4a 50 
 
  7   JUGGLE FACE h 3 Kolgjini Lutfi  1640:7
14,1aK 442 500 kr Kol Lu  S  090531-8 1/1609  d  7ag 115 
 J 08: 12 6-0-1 Kol Lu  Ro  090615-10 7/2140  d  10ag 30 
  09: 5 1-0-0 Tak Jo  J  090623-13 4/2140  k  17,8 gdk 
 
  8   MATADOR BO* (US) h 3 Kontio Jorma (Juu St)  1640:8
14,1aK 311 097 kr Juu St  Bj  090510-11 0/1609  5  14,1a 134 
 * 08: 9 1-2-1 Juu St  Ch  090614-3 0/2000  4  15,6a 121 
  09: 4 0-1-0 Juu St  Aa  090705-9 0/1800  5  18,2a 81 
 
  9   ABSOLUT YOUNG h 3 Kihlström Örjan (Wal Ro)  1640:9
14,7aM 69 200 kr Kih Ör  Mp  090608-4 3/1640  3  15,4a 136 
 S 08: 0 0-0-0 Kih Ör  Ro  090615-8 1/2140  3  14,7a 179 
  09: 7 1-0-3 Kih Ör  G  090626-5 1/2140  0  16,0a 34 
 
  10   MOSE D'ASOLO* (IT) h 3 Adielsson Erik (Joh SH)  1640:10
15,7aM 93 000 kr Adi Er  S  090523-2 5/2140  d  4ag 121 
 S 08: 0 0-0-0 Adi Er  Å  090625-4 9/2140  4  15,7a 33 
  09: 7 2-2-0 Adi Er  S  090708-7 5/2140  1  15,7a 41
Resultat:
Lopp 4.  V65-2.STALL ROSNÄS LOPP
Slaget vid Axevalla Hed. 3-åriga. 
1640 m. 10 startande.
125.000-60.000-30.000-15.000-10.000-(10.000)
1.Sergei Hanover 12,9 (41) Witasp L
2.Hitchcock* 13,0 (28) Goop B
3.Tannerman Can* 13,4 (34) Korvenoja T
4.Schwerin Boko 13,4 (83) Svanstedt Å
5.Broadway Boy* 13,5 (613) Jansson T
Opl. Juggle Face 13,6 (126), Mose d'Asolo* 13,7 (303), Victor L.H. 13,8g (120), Absolut Young 14,1 (275).
Struken: Matador Bo*.
Segr. h 3 år e. Yankee Glide-Sally Hanover.
Äg. Leif Karlssons Grävmaskiner AB, m fl. Uppf. Hanover Shoe Farms Inc., Pa, USA. Trän. Witasp Leif, Rättvik. 0,5 längd.
Odds: 4,11. Plats: 1,40-1,40-1,59. Tvilling: (3/5) 7,74.

 
   
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermästaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo Åbergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Färjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - Åby Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireåringar 1 november
BC-final, treåringar, Örebro, 15 november