Vädret tävlingsdagen: ?°C          
Sweden 2015    Onsdag 15 Juli
     Solänget
               
        Video                                
                               - Tidigare vinnare av Säterbests Minne              
                 
   
 
             
                 
   Säterbests Minne - 
 Svenska och norska kallblodiga 200.001 - 755.000 kr .
 2148 m. Tillägg 20 m vid vunna 419.575 kr
 Pris: 70.000-32.500-16.500-9.100-6.400-(5.000) kr.
             
       
 
  1   MOESES v 5 Lindqvist Ove A (Car Ol)  2148:1
26,3M 341 500 kr Car Ol  Bo  150529-5 3/1660  7  28,0g 56 
 Ös 14: 18 7-3-3 Car Ol  D  150618-6 5/2160  4  26,3 116 
  15: 7 0-1-0 Car Ol  Bs  150629-8 1/2640  4  27,5 141 
 
  2   GOTTLOMA s 9 Söderholm Krister (Ros Ha)a  2148:2
26,4K 403 750 kr Söd Kr  U  150526-1 5/1680 n  4  26,4 219 
 D 14: 16 1-3-2 Söd Kr  Sk  150604-8 6/2140  4  27,3 59 
  15: 7 0-1-1 Söd Kr  Sk  150620-8 6/1640  6  27,3a 223 
 
  3   W.S.MALTE v 6 Wilhelmsson Robert  2148:3
25,2K 406 250 kr Wil Ro  G  150607-7 1/2680  4  27,4 46 
 G 14: 18 3-3-2 Wil Ro  Bs  150616-1 7/1640  1  25,2 17 
  15: 9 4-1-1 Wil Ro  Bs  150629-8 2/2640  3  27,0 59 
 
 
  4   BJÖRLI ODIN h 5 Persson Jan-Olov  2168:1
24,9M 663 424 kr Per JO  Ro  150522-4 4/2180  3  27,9g 266 
 H 14: 17 1-1-1 Per JO  H  150619-6 1/2200  0  25,1 449 
  15: 9 2-1-1 Per JO  Bs  150630-10 1/2180  4  24,9 177 
 
  5   GULI RASK v 7 Kihlström Örjan (Per JO)  2168:2
24,0K 719 750 kr Kih Ör  Ös  150606-6 2/2140 n  2  26,1 356 
 H 14: 18 5-3-0 Kon Jo   150620-3 4/2660  5  25,8 55 
  15: 7 2-2-0 Per JO  Ov  150627-4 4/2120  1  27,8 17 
 
  6   ÅSAKJAPPEN (NO) v 5 Nilsson Roger  2168:3
25,6M 541 254 kr Nil Ro  G  150523-9 3/2140  0  25,6 118 
 Bo 14: 17 7-2-3 Nil Ro  Sk  150620-8 7/1640  2  26,0ag 15 
  15: 10 3-3-2 Nil Ro  Ly  150629-4 1/2160  1  25,9 22 
 
  7   KOLNES X.O. (NO) h 7 Svedlund Billy (Bäc Ås)a  2168:4
24,4M 574 602 kr Lin Na  H  150529-16 1/2180  k  39,3 gdk 
 G 14: 8 2-0-0 Lin Na   150623-4 4/2188  1  27,8 83 
  15: 10 1-1-0 Ekl Bo  Hg  150704-6 1/1680  d  10g 43 
 
  8   TANGEN HAAP (NO) h 6 Karlsson Björn  2168:5
25,0M 628 300 kr Kar Bj  U  150508-7 8/2140  1  27,4 26 
  14: 12 6-0-1 Kar Bj  G  150523-9 1/2140  1  25,0 70 
  15: 6 5-0-0 Kar Bj  Ös  150606-6 4/2140 n  1  26,1 38 
 
  9   JÄRVSÖ RASMUS v 6 Eriksson Ulf (Pih Ma)a  2168:6
24,0M 615 295 kr Ohl Ul  B  150528-8 5/2660  4  25,9 60 
 B 14: 27 3-6-3 Adi Er  Bo  150613-5 4/2160  1  24,0 27 
  15: 9 1-1-1 Ohl Ul   150620-3 7/2660  d  12g 25 
 
  10   KLING JENS (NO) v 12 Östman John (Sve Ol)a  2168:7
25,0M 659 233 kr Sve Ol  Bo  150529-10 4/2160  0  28,8 352 
 Bo 14: 20 3-3-0 For AL   150623-4 2/2188  7  30,2 95 
  15: 6 1-0-0 Sve Ol  Hg  150704-6 2/1680  1  27,1 448 
 
  11   QRAVATT v 11 Norberg Jan (Ber Ro)  2168:8
25,0M 672 950 kr Ber Ro  Ös  150606-6 5/2140 n  7  27,2g 200 
 B 14: 10 0-1-0 Jan To  Bo  150613-8 4/2140  3  25,0 130 
  15: 9 2-0-1 Ber Ro  B  150703-2 8/1640  d  10ag 25 
 
  12   NÄRBYJÄNTA s 9 Nilsson Magnus a (Ros ÅK)a  2168:9
25,6K 751 400 kr Nil Ma  H  150525-3 3/2180  2  26,3 91 
 Bs 14: 21 3-4-5 Nil Ma  Bs  150616-6 4/2160  2  26,2 23 
  15: 12 0-4-1 Nil Ma  Bs  150629-10 5/2140  4  24,9a 57 
 
  13   MODD BRUN v 12 Melander Micael (Bob Na)a  2168:10
24,3K 732 800 kr Lan Bo  H  150515-7 3/2680  7  26,8 326 
 H 14: 13 0-4-3 Hol Er  H  150529-4 1/2180  1  27,1 24 
  15: 12 2-0-4 Mel Mi  Ös  150606-6 3/2140 n  3  26,4 1233 
 
  14   TAND TUFF h 6 Ohlsson Ulf (Per JO)  2168:11
25,1M 594 150 kr Ohl Ul  B  150608-8 2/1660  d  3g 43 
 H 14: 9 2-0-2 Ohl Ul  D  150618-6 2/2180  1  25,1 72 
  15: 8 3-0-0 Ohl Ul  Bs  150629-8 1/2660  7  27,2g 45 
 
  15   LESJA KONGEN* (NO) h 5 Bergh Robert  2168:12
24,1M 685 393 kr Ber Ro  Bo  150613-5 6/2160  2  24,1 36 
 B 14: 13 4-2-0 Ber Ro  H  150619-6 1/2180  2  25,1 86 
  15: 13 2-4-0 Ber Ro  Bs  150630-10 2/2180  2  24,4 29
   
  Resultat:    
  Lopp 9. V86-6.Säterbests Minne Svenska och norska kallblodiga 200.001 - 755.000 kr.
2148 m. Tillägg 20 m vid vunna 419.575 kr.
70.000-32.500-16.500-9.100-6.400-(5.000)
1. Moeses 26,5 (195) Lindqvist O A
2. Åsakjappen 25,9 (79) Nilsson R
3. W.S.Malte 26,8 (133) Wilhelmsson R
4. Tand Tuff 26,1 (314) Ohlsson U
5. Närbyjänta 26,1 (458) Nilsson M
6. Järvsö Rasmus 26,2 (99) 7. Kling Jens 26,6 (1424) Opl. Qravatt 26,8g (217),
Modd Brun 27,2g (1302), Björli Odin 27,2g (247), Gottloma 28,8 (3668),
Tangen Haap 28,1g (21), Kolnes X.O. dug (1874), Lesja Kongen* d13g (71),
Guli Rask dug (77).
Segr. v 5 år e. Moe Odin-Röta.
Äg. Ernstedt Anders, m fl (Carlsson Olle). Uppf. Penningkeisen HB, Frösön. Trän. Carlsson Olle, Östersund. 3 längder.
Odds: 19,57. Plats: 4,70-2,66-3,69. Tvilling: (1/6) 83,94.
   
       
       
 
       
       
 
  Se video HÄR
     
 
       
 

WorldClassTrotting.Com