4 ÅRS 
   LOPP
 
 

Breeder's Crown Semifinaler 

 

 2009         SOLVALLA   ONSDAG 28 OKTOBER  2009      
Breeder's Crown Semifinaler 4-åriga h&v vilka kvalificerat sig för finaluttagning. Körsvenskrav kat. 3. Företrädesregeln gäller ej. 2140 m. Autostart. Pris: 100.000-50.000-25.000-14.000-8.000-(6.000) kr. Hederspris till segrande hästs ägare, tränare, körsven, hingstägare, uppfödare och vårdare.
 
    Resultatlista se här
 1   Herr Ratzeputz    h   Love You - Celebrate              Jorma Kontio      Timo Nurmos  
 2   Victor Safir      h   Power to Charm - Com Pamina       Kaj Widell        Hans Adler  
 3   Micro Mesh        h   Viking Kronos - Gambari           Lutfi Kolgjini    Lutfi Kolgjini  
 4   Maharajah         h   Viking Kronos - Chili Khan        Örjan Kihlström   Stefan Hultman  
 5   Conventum Hall    h   Banker Hall - Gaily Song          Per Linderoth     Per Linderoth  
 6   Wiranas Dream     h   Dream Vacation - Wirana Girl      Thomas Uhrberg    Anna Forssell  
 7   Allram A.E.       v   Scarlet Knight - Queen A.E.       Björn Goop        Stefan Melander  
 8   Wood Laday        h   Credit Winner - Star's Princess   Per Lennartsson   Åke Svanstedt  
 9   Glory Southwind   v   Alf Palema - Emilia Starline      Erik Adielsson    Stig H Johansson  
  
 1   Infiniti Broline  h   Pine Chip - Female Victory       Erik Adielsson     Stig H Johansson    
 2   Galax Trot        h   Kerido du Donjon - Gipsy Kemp    Örjan Kihlström    Per Engblom  
 3   Tarpoon Bris      h   Fast Photo - Fina Brick          Johan Wiman        Magnus Östervall  
 4   Bourbon Tooma     h   Striking Sahbra - Sweet Ås       Per Lennartsson    Åke Svanstedt  
 5   Yield Boko        h   Viking Kronos - Ouzo Boko        Björn Goop         Timo Nurmos  
 6   Mellby Sensation  v   Coktail Jet - Belle Aubiose      Jim Frick          Jim Frick  
 7   Pinepower Rose    v   Pine Chip - Valley Rose          Jorma Kontio       Diederik Meilink  
 8   Staro Cold Carat  h   Juliano Star - Real Diamond      Robert Bergh       Robert Bergh  
 9   Noras Bean        h   Super Arnie - Easy Bean          Stefan Söderkvist  Ulf Stenströmer  
  
 1   Chip Storm         v   Pine Chip - Kelly Newmen            Per Lennartsson     Åke Svanstedt  
 2   Highlight Brizard  h   Spotlite Lobell - Gloss             Erik Adielsson      Stig H Johansson  
 3   It's a Face        v   Revenue - Schiffer Tuna             Daniel Olsson       Henrik Larsson  
 4   Marshland          h   From Above - Trapped                Örjan Kihlström     Stefan Hultman  
 5   Lamal Jubb         h   Malabar Circle Ås - Maiden Laukko   Robert Bergh        Robert Bergh  
 6   Spring Erom        h   Gentle Star - Springflickan         Björn Goop          Håkan Olofsson  
 7   Quattro Composite  v   Enjoy Lavec - Peach Composite       Stefan Söderkvist   Jan Hellstedt  
 8   Dresscode          v   Love You - Fat Mammy Brown          Thomas Uhrberg      Pierre Svensson  
 9   Yanantin Boko      v   Viking Kronos - Ormonne Boko        Jorma Kontio        Timo Nurmos  

  
 1   Rocky Race        h   Super Arnie - Etoile Race           Leif Witasp        Leif Witasp  
 2   Rakas             h   Victory Party - Tricky Woo          Per Lennartsson    Per Lennartsson  
 3   Insect Face       h   Enjoy Lavec - Splendid Sund         Björn Goop         Marcus Lindgren  
 4   Knockout Rose     h   Express Ride - Blushing Rose        Erik Adielsson     Stig H Johansson  
 5   Sundbo Lava       h   Enjoy Lavec - Updike Broline        Torbjörn Jansson   Stig Jarle Röste  
 6   Västerbo Maestro  h   Credit Winner - Västerbo Mi Amiga   Örjan Kihlström    Roger Walmann  
 7   Blue Rock         h   Viking Kronos - Blue Bahia          Håkan Eriksson     Håkan Eriksson  
 8   Nemo Lavec        h   Enjoy Lavec - Garbo Lavec           Ulf Ohlsson        Svante Båth 
  Tidigare vinnare av Breeders Crown 3år H&V 3år Ston 4år H&V 4år Ston  Breeders Crown  Försök
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermästaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo Åbergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Färjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - Åby Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireåringar 1 november
BC-final, treåringar, Örebro, 15 november