3 ÅRS 
   LOPP
 
 

Breeder's Crown Semifinaler 

 

 
 2009         SOLVALLA   ONSDAG 28 OKTOBER  2009      
Breeder's Crown Semifinaler 3-åriga ston vilka kvalificerat sig för finaluttagning. Körsvenskrav kat. 3. Företrädesregeln gäller ej. 2140 m. Autostart. Pris: 100.000-50.000-25.000-14.000-8.000-(6.000) kr. Hederspris till segrande hästs ägare, tränare, körsven, hingstägare, uppfödare och vårdare.
 
    Resultatlista se här
 1   Spot Over           Spotlite Lobell - Happy Twin            Erik Adielsson       Stig H Johansson 
 2   Digital Area        Super Photo Kosmos - Golden Pia         Marcus M Melander    Stefan Melander 
 3   Zilan Boko          Muscles Yankee - Kelsea Boko            Jorma Kontio         Timo Nurmos 
 4   B.K.Bonnie Pearl    Super Arnie - Now                       Peter Untersteiner   Peter Untersteiner 
 5   Action Wind Ås      Windsong's Legacy - Around the Action   Ulf Ohlsson          Svante Båth 
 6   Höwings Only Gold   Good As Gold - Petit Laurelton          Örjan Kihlström      Petri Salmela 
 7   Simonetta Karsk     Credit Winner - Heavens Victory         Thomas Uhrberg       Per Engblom 
 8   Draw The Line       Rite On Line - A Worthy Lady            Torbjörn Jansson     Torbjörn Jansson 
 9   Jill Tilly          Super Arnie - Ticora Tilly              Daniel Olsson        Glen Norman 
10   French Miracle      Jag de Bellouet - Pyrola Sund           Roger Malqvist       Roger Malqvist 
11   Pebbly              Muscles Yankee - Cherry Ås              Björn Goop           Olle Goop 
 
 1   Dileva Käll      Muscles Yankee - Leva Käll        Peter G Norman      Glen Norman 
 2   Zimba Boko       Yankee Glide - Simb Capi          Jorma Kontio        Markku Nieminen 
 3   Zandra C         Alf Palema - Evelyn San           Christian Månsson   Mats Wiklund 
 4   Esterel Gull     Gigant Neo - Lady Huggo Gull      Fredrik Persson     Fredrik Persson 
 5   Carro Diablo     S J's Photo - Bambina Dulce       Örjan Kihlström     Roger Walmann 
 6   Rollout          Scarlet Knight - Eclat Bi         Per Lennartsson     Stefan Melander 
 7   Michelle Perry   Luxury Ås - Helan Gore            Ulf Ohlsson         Petri Salmela 
 8   Sweep's Girl     Malabar Circle Ås - Miss Sweepy   Kristian Lindberg   Kristian Lindberg 
 9   One Wish         Turbo Thrust - Als Amelie         Claes Svensson      Claes Svensson 
10   Staro Darling    Love You - Staro Terrific         Erik Adielsson      Stig H Johansson 

 
 1   Staro Deep Purple     Gigant Neo - Purple Arrow         Björn Goop                Stefan Melander 
 2   Titicaca Brick        Gentle Star - Intelligence Adel   Jorma Kontio              Timo Nurmos 
 3   Coming True           Jobie Tempest - Speedy Sofia      Monica Sahlgren-Fromell   Monica Sahlgren-Fromell 
 4   Estancia              Super Arnie - Orient Broline      Carl Johan Jepson         Carl Johan Jepson 
 5   Digital Chit Chat     Super Photo Kosmos - Crema Effe   Jim Frick                 Stefan Melander 
 6   Simb Ruby             Alf Palema - Rada Nilema          Örjan Kihlström           Roger Walmann 
 7   Honey Trap            Pine Chip - Tra La La             Per Lennartsson           Åke Svanstedt 
 8   Naughty But Nice      Viking Kronos - Dirty Looks       Peter Eriksson            Peter Eriksson 
 9   My Love di Quattro    Love You - Sanne Idzarda          Ulf Ohlssson              Petri Salmela 
10   Jullan                Juliano Star - Miss Pilaar        Erik Adielsson            Stig H Johansson 
 
 1   Lindy's Photo        Super Photo Kosmos - Lindy's Contessa   Ulf Ohlsson          Lennart Olsson 
 2   Viola Silas          Lindy Lane - Iza Silas                  Fredrik Persson      Fredrik Persson 
 3   La Bellouet          Jag de Bellouet - Ironiessa             Håkan K Persson      Håkan K Persson 
 4   Dusty Girl           Gentle Star - Diana East                Jim Frick            Jim Frick 
 5   Klara                Rite On Line - Smash Brodda             Daniel Olsson        Timo Nurmos 
 6   My Lindy Star        Lindy Lane - Hortensia Sund             Peter Untersteiner   Peter Untersteiner 
 7   Pea Life             Coktail Jet - Supreme Sea               Per Lennartsson      Per Lennartsson 
 8   Sliding Window       Scarlet Knight - Dana di Ala            Örjan Kihlström      Stefan Melander 
 9   Västerbo Currency    Credit Winner - Sandra Dime             Erik Adielsson       Stig H Johansson 
10   Elle Cobra           Juliano Star - Lady Katherine           Jörgen Westholm      Jörgen Westholm 
11   Sweet Desire         Super Arnie - K.G.B.Caress              Hans-Owe Sundberg    Glen Norman
  Tidigare vinnare av Breeders Crown 3år H&V 3år Ston 4år H&V 4år Ston  Breeders Crown  Försök
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermästaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo Åbergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Färjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - Åby Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireåringar 1 november
BC-final, treåringar, Örebro, 15 november