3 ÅRS 
   LOPP
 
 

Breeder's Crown Semifinaler 

 

 
 2009         SOLVALLA   ONSDAG 28 OKTOBER  2009      
Breeder's Crown Semifinaler 3-åriga h&v vilka kvalificerat sig för finaluttagning. Körsvenskrav kat. 3. Företrädesregeln gäller ej. 2140 m. Autostart. Pris: 100.000-50.000-25.000-14.000-8.000-(6.000) kr. Hederspris till segrande hästs ägare, tränare, körsven, hingstägare, uppfödare och vårdare.
 
    Resultatlista se här
 1   Caballion         h   Kesaco Phedo - Lady Brick             Jim Frick          Henrik Larsson  
 2   Vånga Rally       v   Armbro Trick - Summer Dream           Thomas Uhrberg     Tomas Malmqvist  
 3   Kalle Quivivra    v   Victory Abroad - Västerbo Queridami   Jim Oscarsson      Jim Oscarsson  
 4   Vincent du Ling   h   Jag de Bellouet - Volita du Ling      Björn Goop         Timo Nurmos  
 5   Windshear         h   Scarlet Knight - So Long Farewell     Örjan Kihlström    Stefan Melander  
 6   Caddie Eagle      h   Fast Photo - Kramer Chick             Torbjörn Jansson   Torbjörn Jansson  
 7   Mountain Man      h   Everest Ås - Marianne Laday           Per Lennartsson    Åke Svanstedt   
 8   Red Hot Dynamite  h   Enjoy Lavec - Sopran Sund             Jorma Kontio       Jorma Kontio  
 9   Alwood            h   Super Arnie - Queen Of The Night      Tony Wallin        Sten O Jansson  
10   Marcus Top Spin   v   Pine Chip - Big Band Baby             Erik Adielsson     Stig H Johansson  
11   Trim Setting      v   Gigant Neo - Barbados Hanover         Jenni H Åsberg     Anders Lindström  

  
 1   Schwerin Boko   v   Pearsall Hanover - Opera Hanover   Per Lennartsson     Åke Svanstedt  
 2   Pitch Command   h   Scarlet Knight - Magyare Turgot    Jim Frick           Stefan Melander  
 3   Hot Southwind   h   Rite On Line - Innovative Kemp     Joakim Lövgren      Joakim Lövgren  
 4   Denver Ås       h   Kadabra - Nilema Exotic            Örjan Kihlström     Roger Walmann  
 5   Gills Abbe      h   From Above - Aros Tinna            Thomas Uhrberg      Kari Lähdekorpi  
 6   Jaguar Ruda     h   Jag de Bellouet - Hanna Ruda       Hans-Owe Sundberg   Per Ländin  
 7   Calvados Crane  h   Turbo Sund - Ållgis Frelinge       Peter Eriksson      Peter Eriksson  
 8   Victor L.H.     h   Victor Victor - Cranberry Cider    Jorma Kontio        Anna Forssell  
 9   Staro Dynamite  h   Windsong's Legacy - Handbag        Björn Goop          Timo Nurmos  
10   G.H.Nemo        h   Scarlet Knight - Nancy Ås          Jörgen Westholm     Maria C Karlsson  
11   First Jag       h   Jag de Bellouet - First Kiss       Erik Adielsson      Stig H Johansson  
  
  
 1   Greenhill's Bobby   h   Lindy Lane - Miss Crazy Lady         Jim Frick           Stefan Melander  
 2   You Bet Hornline    h   San Pellegrino - Evergreen Ri        Robert Bergh        Robert Bergh  
 3   Jagger Broline      v   Pine Chip - Rapide H.                Jorma Kontio        Åke Svanstedt  
 4   Zorro Photo         h   S J's Photo - Zarrasotha             Thomas Uhrberg      Thomas Uhrberg  
 5   Onedin Zet          h   Tibbe Lavec - Kramer Cascade         Daniel Redén        Daniel Redén  
 6   Gin de Zeun         v   Good As Gold - Miss Shibur           Kaj Widell          Patrick Wickman  
 7   Nicholas Frontline  h   Turbo Thrust - Ava Corleone          Jenni H Åsberg      Anders Lindström  
 8   Quantum Aramis      h   Malabar Circle Ås - Sessan Starlet   Stefan Söderkvist   Jan Hellstedt  
 9   Alvena Pele         h   Dream Vacation - Oli Roy             Per Lennartsson     Per Lennartsson  
10   Copy Tooma          h   Windsong's Legacy - Impala Ås        Claes Sjöström      Timo Nurmos  
11   Baron Lux           h   Sugar Trader - Atresure              Erik Adielsson      Stig H Johansson  
 
  
 1   Juggle Face        h   Viking Kronos - Rakel Sund        Lutfi Kolgjini     Lutfi Kolgjini  
 2   Digital Render     v   Super Photo Kosmos - Prima        Örjan Kihlström    Stefan Melander  
 3   Jealous Broline    h   Yankee Glide - Hoof Hugs          Thomas Uhrberg     Thomas Uhrberg  
 4   Capello Bob        h   Trade Balance - Yroflickan        Torbjörn Jansson   Joakim Wallin  
 5   Clouds Above       h   From Above - Ginjette             Ulf Ohlsson        Jan-Olov Persson  
 6   Ocean Turbo        h   Turbo Thrust - Misery             Erik Adielsson     Stig H Johansson  
 7   Winning Love       h   Love You - Falin Amber Dance      Åke Lindblom       Åke Lindblom  
 8   Persos on Line     v   Rite On Line - Persos Isabella    Hans R Strömberg   Hans R Strömberg  
 9   Twist Life         h   Coktail Jet - Cosmo Blitz         Robert Bergh       Robert Bergh  
10   Global Lawbreaker  h   Coktail Jet - U.S.Secret Valley   Roger Malmqvist    Roger Malmqvist  
11   Monster Drive      h   Thai Tanic - Kewpie               Kajsa Frick        Kajsa Frick 
  Tidigare vinnare av Breeders Crown 3år H&V 3år Ston 4år H&V 4år Ston  Breeders Crown  Försök
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermästaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo Åbergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Färjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - Åby Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireåringar 1 november
BC-final, treåringar, Örebro, 15 november