E3 försök Öppen Klass Eskilstuna              
    Tisdag 4 Augusti 2009                              
                                links               farms/stables          
    *Entries *Results   * AB Hornline   * Broline
* KGB Hingstdepå AB
* Menhammar Stuteri
Staro  International

* ASVT
       
    *Horsesearch 
*News
         
    *Live Racing          
                       Expressen - Aftonbladet -  Travronden -        
 
försök 3 year open      Axevalla - Bergsåker  - Färjestad - Jägersro - Mantorp -
Solvalla -  Åby -Årjang               Oversikt svenske travbaner
   
 
  E3 försök Öppen klass  1.640M auto
 
Förstapris 477 000sek                       Se final här
   
1 Zelezny Fredrik Larsson 1:16,1 142.000 Skr
2 Obelix Zet Daniela Redén 1:15,2 55.000 Skr
3 Alvena Pele Per Lennartsson 1:14,8 463.200 Skr
4 Victor L.H. Erik Adielsson 1:13,0 474.536 Skr
5 Jealous Broline Thomas Uhrberg 1:15,6 193.000 Skr
6 Enzo Wibb Leif Witasp 1:16,1 90.000 Skr
7 Scoop d´Eronville Åke Svanstedt 1:15,1 308.802 Skr
8 Denver Ås Johan Untersteiner 1:15,0 72.696 Skr
9 Red Hot Dynamite Jorma Kontio 1:12,9 1.120.000 Skr
Resultat:
Lopp 3.  V65-1.Uttagningslopp E3 - Öppen Klass. 3-åriga som kvarstår efter fjärde insatsen. 
1640 m. 80.000-40.000-19.200-11.200-6.400-3.200 
1.Alvena Pele 12,6 (53) Lennartsson P
2.Red Hot Dynamite 12,6 (11) Kontio J
3.Victor L.H. 12,9 (194) Adielsson E
4.Denver Ås 13,5 (680) Untersteiner J
5.Jealous Broline 13,8 (452) Uhrberg T
6.Zelezny 13,8 (756) Opl. Enzo Wibb 16,1g (491), 
Scoop d'Eronville 16,5g (226), Obelix Zet d9g (762).
Segr. h 3 år e. Dream Vacation-Oli Roy.
Äg. Stall GT. Uppf. Johansson Per-Olof, Jenny & Fredrik. Trän. Lennartsson Per, Gnesta. Hals.
Odds: 5,39. Plats: 1,03-1,01-1,09. Tvilling: (3/9) 1,75.

   
1 Leonas Yannic Björn Goop 1:13,2 543.000 Skr
2 Dream Director Pekka Korpi 1:13,6 243.299 Skr
3 Zim Jim Frick 1:14,9 107.000 Skr
4 Turbo M.M. Kaj Widell 1:15,4 83.000 Skr
5 Azalee Peter Walltin 1:15,7 167.700 Skr
6 Ceasar Tooma Johan Untersteiner 1:14,9 247.200 Skr
7 Pain Riche Leif Witasp 1:14,7 156.500 Skr
8 Lisa´s Big Boy Tuomas Korvenoja 1:13,8 358.599 Skr
9 Oktan Zet Ulf Ohlsson 1:15,7 160.500 Skr
Resultat:
Lopp 5.  V65-3.Uttagningslopp E3 - Öppen Klass. 3-åriga som kvarstår efter fjärde insatsen. 
1640 m. 80.000-40.000-19.200-11.200-6.400-3.200 
1.Leonas Yannic 14,2 (15) Goop B
2.Zim 14,4 (522) Frick J
3.Lisa's Big Boy* 14,5 (44) Korvenoja T
4.Oktan Zet 14,5 (143) Ohlsson U
5.Dream Director* 14,6 (47) Korpi P
6.Ceasar Tooma 14,7 (223) Opl. Pain Riche 15,1 (735), 
Azalee d7g (1237), Turbo M.M. d8g (576).
Segr. h 3 år e. Credit Winner-Ylva Brodda.
Äg. Wilhelmsen Racing AB, Arvika. Uppf. Hidalus AB, Linköping. Trän. Goop Olle, Kil. 1,5 längd.
Odds: 1,55. Plats: 1,06-2,29-1,18. Tvilling: (1/3) 58,15.

   
1 Greenhill´s Bobby Jim Frick 1:15,9 191.500 Skr
2 Maillot Björn Goop 1:14,5 215.000 Skr
3 Powee E. Åke Svanstedt 1:14,7 99.700 Skr
4 Lexus P.S. Ulf Ohlsson 1:15,8 99.300 Skr
5 Turbo Viking Leif Witasp 1:13,3 1.080.000 Skr
6 Main Kronos Daniel Olsson 1:15,9 36.828 Skr
7 Cowboy Tooma Johan Untersteiner 1:16,2 107.000 Skr
8 Michael America Jorma Kontio 1:14,6 174.200 Skr
9 First Jag Erik Adielsson 1:15,0 399.000 Skr
Resultat:
Lopp 7.  V65-5. DD-1.Uttagningslopp E3 - Öppen Klass. 3-åriga som kvarstår efter fjärde insatsen. 
1640 m. 80.000-40.000-19.200-11.200-6.400-3.200 
1.Powee E. 13,8 (85) Svanstedt Å
2.Michael America 13,8 (182) Kontio J
3.Main Kronos 13,8 (135) Olsson D
4.Maillot 13,9 (50) Goop B
5.Turbo Viking 14,0 (23) Witasp L
6.Lexus P.S. 14,0 (634) Opl. Greenhill's Bobby 14,0 (726), 
First Jag 14,1 (28).
Struken: Cowboy Tooma.
Segr. h 3 år e. Power to Charm-Cuvee E..
Äg. Stall Åsnan HB, Täby. Uppf. Ekfeldt Ulf, Lingbo. Trän. Engblom Per, Enköping. Huvud.
Odds: 8,52. Plats: 2,67-3,43-4,66. Tvilling: (3/8) 50,83.

   
1 Absolut Young Johan Untersteiner 1:14,1 69.200 Skr
2 Fargo S.I.R. Erik Berglöf 1:16,2 101.000 Skr
3 Hot Southwind Joakim Lövgren 1:13,4 484.000 Skr
4 Star Gwen Fredrik Larsson 1:15,0 76.000 Skr
5 Zorro Photo Thomas Uhrberg 1:14,2 125.000 Skr
6 Sunhill´s Emmerson Björn Goop 1:15,2 60.000 Skr
7 Schwerin Boko Åke Svanstedt 1:13,4 206.500 Skr
8 Kalle Quivivra Jim Oscarsson 1:13,6 399.500 Skr
9 Rite On Fly Carl Johan Jepson 1:16,3 111.400 Skr
10 Global Lawbreaker Roger Malmqvist 1:13,5 556.325 Skr
Resultat:
Lopp 8.  V65-6. DD-2.Uttagningslopp E3 - Öppen Klass. 3-åriga som kvarstår efter fjärde insatsen. 
1640 m. 80.000-40.000-19.200-11.200-6.400-3.200 
1.Hot Southwind 13,7 (16) Lövgren J
2.Schwerin Boko 13,8 (55) Svanstedt Å
3.Absolut Young 14,0 (67) Untersteiner J
4.Global Lawbreaker 14,1 (58) Malmqvist R
5.Zorro Photo 14,7g (130) Uhrberg T
6.Sunhill's Emmerson 17,3g (559) Opl. Star Gwen d5g (508), 
Rite on Fly d6g (843), Fargo S.I.R. d9g (457).
Struken: Kalle Quivivra.
Segr. h 3 år e. Rite On Line-Innovative Kemp.
Äg. Kvalitetsmålarna i Skåne AB. Uppf. Höglund Jan-Eric & Lisbet. Trän. Lövgren Joakim, Skurup. 1,5 längd.
Odds: 1,66. Plats: 1,14-1,21-1,46. Tvilling: (3/7) 4,67.

   
     
     
     


Sweden  - läs mer.........på  World Class Trotting presentation av svensk-
uppstallade avelshingstar
     
 
   *Lindy Lane * Express It  
   * Laddie  * Flirtin Man
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Viking Kronos  *Steinlager
   * Going Kronos
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2004 - 2005 - 2006
     
                                     
fastest trotters  Sweden - All times  stallion guide Sweden 2008-2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet - Sprintermästaren  - Stochampionatet - Hugo Åbergs Memorial - Solvallas Jubileumspokal  - Sundsvall Open Trot -
Svenskt Travderby  - Åby Stora Pris - Svenskt Travoaks - Svenskt Travkriterium - BC-final 4-åringar -
BC-final 3-åringar -