E3 försök Öppen Klass Romme              
    Måndag 15 juni 2009                              
                                links               farms/stables          
    *Entries *Results   * AB Hornline   * Broline
* KGB Hingstdepå AB
* Menhammar Stuteri
Staro  International

* ASVT
       
    *Horsesearch 
*News
         
    *Live Racing          
                       Expressen - Aftonbladet -  Travronden -        
 
försök 3 year open      Axevalla - Bergsåker  - Färjestad - Jägersro - Mantorp -
Solvalla -  Åby -Årjang               Oversikt svenske travbaner
   
 
  E3 försök Öppen klass  2.140M auto
 
Förstapris 477 000sek                       Se final här
   
1. Turbo Viking Leif Witasp 1:16,1 26
3. Nicholas Frontline Jenni Asberg 1:16,1 169
4. Leonas Kaviar Christel Berntsson 1:16,1 311
4. Marcus Top Spin Erik Adielsson 1:16,2 65
5. Klondike B.B. Tommy Hanné 1:16,3 163
6. Sonnbo Crump Fredrik Pedersen 1:16,4 1011
7. Jealous Broline Thomas Uhrberg 1:16,4 52
8. Sunhill´s Emmerson Örjan Kihlström 1:17,7 331
9. Zandokan Boko Daniel Olsson 1:18,0 30
  Persos Absolut Hans Strömberg d.r. 788
-NS- Mellby Tornado    
 
   
1. Global Lawbreaker Roger Malmqvist 1:15,1 95
2. Leonas Yannic Björn Goop 1:15,1 17
3. Alvena Pele Per Lennartsson 1:15,1 43
4. M.T.Ego Trip Jörgen Westholm 1:15,3 589
5. Zakeus Roger Persson 1:15,4 830
6. Michael America Erik Adielsson 1:15,5 148
7. Kalle Quivivra Jim Oscarsson 1:15,5 72
8. Main Kronos Lutfi Kolgjini 1:15,9 140
9. Felix Vingboons Benny Danielsson 1:16,6 1719
  Greenhill´s Bobby Örjan Kihlström agh. 416
-NS- Lexus P.S.    
 
   
1. Sinou Madrik Robert Bergh 1:14,7 18
2. Hot Southwind Joakim Lövgren 1:15,0 32
3. Centenary Tooma Thomas Uhrberg 1:15,4 99
4. Ceasar Tooma Örjan Kihlström 1:15,6 148
5. Dream Director Pekka Korpi 1:15,6 238
6. Persos On Line Hans Strömberg 1:16,2 717
7. Enzo Wibb Leif Witasp 1:16,8 733
8. Jameson Broline Per Lennartsson 1:17,4 196
9. Ågårds Ludde Björn Goop 1:17,7 117
10. Edouardo Joakim Wallin 1:19,2 454
-NS- Hamras Napoleon    
 
   
1. Lisa´s Big Boy Tuomas Korvenoja 1:14,8 18
2. G.H.Nemo Jörgen Westholm 1:15,0 841
3. Powee E. Erik Adielsson 1:15,2 572
4. Copy Tooma Per Lennartsson 1:15,3 30
5. Windshear Stefan Melander 1:15,5 65
6. Global Lexicon Örjan Kihlström 1:15,5 312
7. Jeppas Hampus Jim Frick 1:16,2 987
8. Mellby Turbo Björn Goop 1:17,4 237
  Onedin Zet Daniela Redén d.r. 1454
  Play For Money Lutfi Kolgjini d.r. 504
  Zorro Photo Thomas Uhrberg d.r. 327
  Johan Ennoble Robert Bergh agh. 178
 
   
1. Zola Boko Michael Schmid 1:14,7 81
2. Red Hot Dynamite Per Lennartsson 1:14,7 27
3. Absolut Young Örjan Kihlström 1:14,7 179
4. Global Limousine Björn Goop 1:14,8 36
5. No More Headache Sören Eriksson 1:14,8 1213
6. Majestic Kronos Lutfi Kolgjini 1:15,0 28
7. Zelezny Fredrik Larsson 1:16,1 534
8. Trim Setting Stefan Melander 1:16,5 1319
9. Mon Cheval Daniel Olsson 1:18,9 204
-NS- Monster Drive      
-NS- First Jag    
 
   
1. Victor L.H. Erik Adielsson 1:15,7 65
2. Hell Of A Kemp Peter Untersteiner 1:15,8 85
3. Scoop d´Eronville Robert Bergh 1:16,0 70
4. Oracle Stefan Melander 1:16,3 216
5. Rite On Fly Carl Johan Jepson 1:16,3 923
6. Azalee Kjella Svensson 1:16,4 279
7. Zeta Boko Daniel Olsson 1:17,4 500
8. Cowboy Tooma Örjan Kihlström 1:17,5 90
9. Ljungås Bläsen Robert Eriksson 1:20,0 1175
  The Man Björn Goop d.r. 36
  Juggle Face Lutfi Kolgjini d.r. 30
 
   
     


Sweden  - läs mer.........på  World Class Trotting presentation av svensk-
uppstallade avelshingstar
     
 
   *Lindy Lane * Express It  
   * Laddie  * Flirtin Man
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Viking Kronos  *Steinlager
   * Going Kronos
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2004 - 2005 - 2006
     
                                     
fastest trotters  Sweden - All times  stallion guide Sweden 2008-2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet - Sprintermästaren  - Stochampionatet - Hugo Åbergs Memorial - Solvallas Jubileumspokal  - Sundsvall Open Trot -
Svenskt Travderby  - Åby Stora Pris - Svenskt Travoaks - Svenskt Travkriterium - BC-final 4-åringar -
BC-final 3-åringar -