StoChampionatet Kval Axevalla            
    Fredag 10 Juli 2009            
 
       
Åke Svanstedt har vunnit många storlopp. Men aldrig Stochampionatet. Nästa söndag finns chansen - då Svanstedt vann två uttagningslopp med Mystical Ann (bilden) och Estepona.
 
               
   
   
            Tidigare vinnare av StoChampionatet - Kval
 
       
         
         
  Startlista till Finalen                    
 
  Axevalla    
 
 StoChampionatet  Kval 1
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:  50 000 sek    

1. Calamara Donna Örjan Kihlström 1:17,7 13
2. Poppy Björn Goop 1:17,8 92
3. Balett Sund Erik Adielsson 1:17,8 86
4. Your Dreamgirl Jörgen Westholm 1:17,9 159
5. My Lonely Heart Stefan Söderkvist 1:18,0 808
6. I´m A Billion Face Johnny Takter 1:18,1 103
7. Sri Lanka Håkan Eriksson 1:18,1 441
8. Pretty Nova Carl Johan Jepson 1:18,1 413
9. My Life Pointer Torbjörn Jansson 1:18,5 245
10. Nice F.H. Paw Mahony 1:19,5 1257
  Västerbo Prepare Robert Bergh d. r. 429

 StoChampionatet  Kval  2
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:  50 000 sek    

1. Annicka Jörgen Westholm 1:16,6 11
2. Malabara Erik Adielsson 1:16,7 87
3. Inside Broline Jorma Kontio 1:16,7 161
4. Dear Jackie Hans-Owe Sundberg 1:16,7 174
5. Any Joy Åke Svanstedt 1:16,9 153
6. Fritösen Per Lennartsson 1:17,2 217
7. Victoria Island Johnny Takter 1:17,5 307
  Clean Stall Örjan Kihlström d. r. 660
  Alma Ruda Robert Bergh d. r. 641
  Amaretto Zon Torbjörn Jansson d. r. 1279

 StoChampionatet  Kval  3
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:   sek  

1. Sweet Rockbank Örjan Kihlström 1:16,4 438
2. Tiffany Brodda Erik Adielsson 1:16,5 14
3. Gossip´s Queen Jorma Kontio 1:16,5 135
4. Mountain Dew Björn Goop 1:16,5 94
5. La Bella Vita Fredrik Larsson 1:17,6 58
6. Be Mine Pellini Ulf Ohlsson 1:17,8 96
7. Victory Queen Johnny Takter 1:18,2 757
8. Jagmi Jörgen Westholm 1:18,2 583
  Evelina Xing Kajsa Frick d. r. 242
-NS- Bachelores Dream    

 StoChampionatet  Kval  4
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:   sek  

1. Looking Flashy Peter Untersteiner 1:16,8 210
2. Ivory Tilly Björn Goop 1:17,0 84
3. Racerstina Håkan Persson 1:17,0 270
4. Ester Zonett Robert Bergh 1:17,2 479
5. Twins Vilda Per Lennartsson 1:17,3 876
6. Mellby Smaragd Örjan Kihlström 1:17,4 42
7. Elle de Mai Klaus Kern 1:17,4 435
8. Gisela Kemp Jorma Kontio 1:18,1 850
9. Speedy Brodda Lars-Göran Söderberg 1:18,3 548
  Caddie Dream Erik Adielsson d. r. 14
  Purple Value Åke Svanstedt d. r. 715

 StoChampionatet  Kval  5
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:   sek  

1. Mystical Ann Åke Svanstedt 1:16,3 18
2. Carmenere Jorma Kontio 1:16.4 114
3. Queen Of Rock Stefan Söderkvist 1:16,6 54
4. Islay Broline Erik Adielsson 1:16,7 183
5. Go D.Samara Tony Wallin 1:17,5 210
6. Mozzarella Ås Charlotta Svensson 1:17,6 91
7. Queens Sisu Björn Goop 1:17,7 162
8. Bianca Pad Sören Eriksson 1:18,4 1281
9. Magnetique Torbjörn Jansson 1:18,6 314
  Regine d´Inverne Robert Bergh d. r. 96
  Ydra Briljant Erik Berglöf d. r. 597

 StoChampionatet  Kval  6
 4 åriga ston   2.640m  auto    Purse:   sek  

1. Estepona Åke Svanstedt 1:16,0 75
2. Miss Sixty Björn Goop 1:16,1 116
3. Vikens Victoria Örjan Kihlström 1:16,4 484
4. Diva Sånna Stefan Söderkvist 1:16,7 790
5. I´m A Beauty Face Johnny Takter 1:16,7 128
6. Vanessa du Ling Per Lennartsson 1:16,9 29
7. Beauty Sund Erik Adielsson 1:17,0 241
8. Quassia Lascaux Jorma Kontio 1:17,1 20
9. Tarantella S.I.R. Hans-Owe Sundberg 1:17,4 1231
10. Vicky Chess Mimmi Elfstrand 1:17,9 608
  Double Pearl Sören Eriksson d. r. 566

 
  in Sweden presents.... presentation av svensk-
Uppstallade avelshingstar
     
   *Gidde Palema * Gigant Neo 
   * Pine Chip  * Mr Pine Chip
   * Silver Pine * Super Arnie
   * Clerk Magistrate  *Steinlager
   * Celebrity Secret
     
trotters born - Svenskfödda hästar - kull född - Swedish born horses
1990 - 1991 - 1992 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008
     
                                     
fastest trotters  Sweden - in Europe - all times  stallion guide Sweden 2008 - 2009      
                                     
big events
Olympiatravet - Kungapokalen - Drottning Silvias Pokal - Elitloppet   - E3-final  E3-final ston
Sprintermästaren 3 juli  - Stochampionatet 20 juli - Hugo Åbergs Memorial 29 julii
Solvallas Jubileumspokal 9 august  - Sundsvall Open Trot 23 august  - E3-finale, Färjestad, 30 aug.
Svenskt Travderby 7 september  - Åby Stora Pris  21 september - Svenskt Travoaks 5 oktober
Svenskt Travkriterium 5 oktober - BC-final, fireåringar 1 november
BC-final, treåringar, Örebro, 15 november