Bjerke H.M. Kongens Pokallöp 4 åriga
    Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
                                         
    2021-04-24   Tangen Bork h   Bork Odin - Tangen Støva   Tom Erik Solberg   1.28,4a 2100 1.74   125 000     Grisle Tore G.L.   Grude Elling
    2019-04-06   Tangen Trygg h   Bork Odin - Tangen Tina   Jan Roar Mjölneröd   1.24,8a 2100 2.65   200 000     Rappstjernen   Nordsjö Odin
    2018-04-14   Tekno Eld h   Tekno Odin - Eldsiri   Ulf Ohlsson   1.26,1a 2100 2.25   200 000     Lome Diamant   Valle Ask
    2017-04-01   G. Jerken h   Mörtvedt Jerkeld - Hjertusota   Ole Gaute Gudmestad   1.27,0ag 2100 10.28   200 000     Kuven Storm   Vill Solen
    2016-02-20   Kleppe Fanden h   Alm Viktor - Gjömle Vinni   Kjetil Djöseland   1.27,2a 2100 7.54   200 000     Moe Garm   Solvik Faksa
    2015-02-28   Smedheim Solan h   Bork Odin - Lila   Geir Vegard Gundersen   1.28,1a 2100 3.03   200 000     Kolnes Kjell   Spik Mollyn
    2014-03-08   Lannem Silje s   Åsajerven - Lannem Sjura   Tor Wollebæk   1.25,4ag 2100 1.07   200 000     Vesle Fröken Stöen   Art Vinterfari
    2013-02-23   Timian Scott h   Tangen Scott - Hege Tina   Vidar Hop   1.28,1a 2100 4.80   200 000     Hellin Faxen   Norheim Svenn
    2012-03-24   Tekno Odin h   Moe Odin - Lyana   Öystein Tjomsland   1.25,1a 2100 1.26   200 000     Tomdin Ö.K.   Gylden Balder
    2011-01-22   Dotterud Teddy h   Alm Viktor - Steine Koso   Tom Erik Solberg   1.27,0a 2100 1.60   125 000     Järvsö Ole   Tekno Jerken
    2010-01-23   Horgen Tore h   Spikeld - Horgen Laila   Jan Roar Mjölneröd   1.27,0a 2100 3.43   125 000     Rossi   Lykkje Odin
    2009-01-21   Bork Odin h   Moe Odin - Bork Perla   Tom Erik Solberg   1.29,8a 2100 2.12   125 000     Særpefanten   Lome Mix
    2008-02-02   Gonagas h   Ulsrud Igel - Heidina   Dagfinn Aarum   1.30,2a 2100 1.87   100 000     Finspika   Stuve Vinn
    2007-02-03   Raikkonen h   Spikeld - Imola   Thor Borg   1.28,6a 2100 41.85   100 000     Junior Jokern   Håkon Jo
    2006-02-04   Moe Brage h   Moe Odin - Slogum Bris   Asbjörn Mehla   1.29,3a 2100 2.22   100 000     Åsajerven   Keik Jo
    2005-01-30   Alm Viktor h   Rigel Jo - Bleikli Terna   Rune Wiig   1.27,1a 2100 2.47   100 000     Frigg Elden   Mörtvedt Jerkeld
    2004-02-01   Lome Kongen h   Spikeld - Tröpila   Thor Borg   1.29,3a 2100 3.63   100 000     Lumjor   Troll Eld
    2003-02-02   Storm Jo h   Rigel Jo - Stormyr Blessa   Jomar Blekkan   1.29,3a 2100 2.73   125 000     Järvsömolle   Frigg Mollyn
    2002-02-03   Alm Rau Jo h   Rigel Jo - Bleikli Terna   Jomar Blekkan   1.27,7a 2100 1.00   125 000     Alsaker Svarten   Trygbjörn
    2001-02-04   Moe Odin h   Elding - Moe Vilja   Asbjörn Mehla   1.27,9a 2100 1.29   125 000     Eld Per   Bol Elden
    2000-02-06   Kjöstad Jo h   Rigel Jo - Veslepaja   Jomar Blekkan   1.31,1a 2100 6.92   125 000     Sjefen   Alsaker Eldmöy
    1999-01-02   Lome Elden h   Elding - Tröpila   Vidar Hop   1.30,3a 2100 1.18   80 000     Söstra   Dag Sven
    1998-01-03   Sindy Vinter s   Atom Vinter - Norheim Sindy   Odd-Arne Sagholen   1.33,0a 2100 2.11   75 000     Mentor Mollyn   Calle S.R.
    1997-01-04   Fröyding h   Alm Rigel - Fröytora   Erik Killingmo   1.30,7a 2100 6.62   60 000     Klättavinn   Röder
    1996-01-03   Lykke Gutten h   Elding - Fröytora   Erik Killingmo   1.32,2a 2100 2.78   60 000     Sagi Knut   Sköiar
    1995-01-04   Spang Best h   Bestjerker - Britta   Tor Wollebaek   1.32,9a 2100 2.00   60 000     Rakås Blesen   Hoechst Jerven
    1994-01-02   Leik Kvik h   Alm Kvik - Stjerne Leika   Hans Petter Tholfsen   1.33,0a 2100 5.02   65 000     Hvatt Djerven   Espe Stjernen
    1993-01-02   Polar Troll h   Troll Jahn - Kvitdalstjerna   Cato Antonsen   1.32,5a 2100 1.57   50 000     Vital Best   Steiner
    1992-01-05   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   1.31,4a 2100 1.41   50 000     Håenmona   Skjoldsvarten
    1991-01-05   Lygna Fina s   Alm Svarten - Stjerne-Molly   Vidar Hop   1.36,5a 2100 3.81   50 000     Nordby Knoll   Buas Stjerna
    1990-01-07   Piril Friggen h   Friggbest - Piriltussa   Roy Gjölberg   1.35,4a 2100 4.26   50 000     Baylson   Stötmin
    1989-01-08   Atom Vinter h   Alm Rigel - Åslill   Arve G Blihovde   1.33,8a 2100 1.30   40 000     Buås Per   Golan
    1988-01-03   Fjeldar h   Pål Lunar - Eldina   Hans Petter Tholfsen   1.34,2a 2100 11.36   50 000     Lappdon   Vikse Balder
    1987-01-04   Lund Blessa s   Kinge Balder - Solbergstjerna   Ulf Thoresen   1.36,0a 2100 2.11   40 000     Vinning Tora   Stegg Lill
    1986-01-05   Lund Jerker h   Jerker - Solbergstjerna   Gunnar Eggen   1.37,0a 2100 1,31   40 000     Nordli Tora   Korulv
    1985-01-06   Glup h   Pilmin - Glunta   Ole L Engen   1.36,4a 2100 1.37   30 000     Sambo   Alm Svarten
    1984-01-08   Gyda s   Kark - Pirilstjerna   Hans Petter Tholfsen   1.36,7 2100 9.37   30 000     Gullmin   Mörtvedt Alma
    1983-01-02   Pål Lunar h   Pål Best - Jahluna   Brede Killingmo   1.38,2 2100 4.30   30 000     Gjölmes Troll   Lyngsvarten
    1982   Kinge Balder h   Slogum Tor - Kinge Terna   Gunnar Diskerud   1.38,5 2100           Pilil   Rådimjenta
    1981   Gamindi s   Pilmin - Gamina   Tore H Larsen   1.35,4 2100           Sprintmin   Tofte Kari
    1980   Regon h   Roger - Ihleterna   Tore H Larsen   1.35,9 2100           Skogli May   Janne Viker
    1979   Norheim Piril v   Sabo Piril - Dale Tulla   Kåre E Jahnsen   1.37,4 2100           Korin   Gampila
    1978   Stjernelydia s   Nixen - Plata   Carl Wollebaek   1.39,0 2100           Helgin Jac   Ronson
    1977   Kipmin h   Donno - Mindi   Carl Wollebaek   1.40,5 2100           Dally Stöva   Solmann
    1976   Remi h   Gamill - Almlin   Ulf Thoresen   1.38,0 2100           Flatvara   Seierssylfiden
    1975   Sirkeline s   Årnsethgubben - Vangstjerna   Carl Wollebaek   1.39,9 2100           Larsmann   Texas Jan
    1974   Pilmin h   Jahn Piril - Mindi   Ole Helgestad   1.40,7 2100           Vintilla   Lyn Jerker
    1973   Wenche Sjur s   Jahn Sjur - Lyna Vilter   Ulf Thoresen   1.37,7 2100           Virmar   Lon Blesen
    1972   Thomar h   Spenter - Toma   Gunnar Diskerud   1.40,6 2100           Boris   Stjerne Aila
    1971   Ulver h   Kvikk Sylfiden - Ulverud Stjerna   Ole Östby   1.42,9 2100           Brage   Kark
    1970   Frigge s   Sjur - Frigg   Hans Petter Tholfsen   1.40,1 2100           Ingmar   Aassnella
    1969   Nic h   Jerker - Hjalla   Terje Borstad   1.40,8 2100           Kil Stjerna   Stjerne Vira
    1968   Lyn Ståle h   Jahn Sjur - Rivinda   Per Ulven   1.41,3 2100           Djerv   Sjurgutten
    1967   Norm h   Mindin - Normana   Trygve Diskerud   1.47,6 1700           Tornell   Gjönniblesa
    1966   Bestmin h   Steggbest - Mindi   Trygve Diskerud   1.41,5 1700           Jerker   Spentvinn
    1965   Marinus h   Kvikk Sylfiden - Ljönna   Jahn Schou   1.39,1 1700           Grans Ternen   Kilde
    1964   Sjur h   Vossevinn - Schuvarda   Kjetil Dale   1.37,9 1600           Jahn Piril   Knattestjerna
    1963   Gulle s   Steggbest - Komnesjenta   Karsten Buer   1.41,1 1600           Vesle Vilter   Romeriksgutten
    1962   Tordenlyn h   Tordenfly - Petra   Karsten Buer   1.43,6 1600           Dolly   Dally Prinsen
    1961   Nilen h   Vinvar - Molynstjerna   Reidar Olsen   1.42,0 1600           Luynar   Baus Eriksönn
    1960   Spentina s   Spenter - Hertina   Gunnar E Böhren   1.43,4 1600           Spent   Sabrina
    1959   Kapp h   Sigvin - Kaplyst   Karsten Buer   1.44,6 1600           Toma   Engbron
    1958   Schuvarda s   Tofteruggen - Schudina   Kjetil Dale   1.40,6 1600           Atlas Gulli   Vesle Kina
    1957   Tordenfly h   Molyn - Josefine   Karsten Buer   1.42,6 1600           Geiri   Steggtina
    1956   Spenter h   Molyn - Toftestjerna   Trygve Diskerud   1.39,2 1600           Lyrikken   PetterTidemand
    1955   Dally Bausen h   Baus Tryggsön - Dally Mjölner   Kåre Solberg   1.42,6 1600           Gundaprinsen   Klästad Terna
    1954   Sanda s   Drivar - Vesla Jakson   Karsten Buer   1.44,4 1600           Darrin   Tidemand Sokken
    1953   Snåpen h   Molyn - Reitlilja   Gunnar Lium   1.43,9 1600           Helmindokka   Valensy
    1952   Tore Jonsok v   Stegg - Thoralill   Trygve Diskerud   1.45,1 1600           Löverappa   Neslyn
    1951   Spikla s   Stegg - Guri   Lars Gjersöyen   1.46,6 1600           Selerliv   Javara
    1950   Grans Terna s   Stegg - Viktoria   Nils Buer   1.43,2 1600           Stegg Svarta   Mjösvinnsokken
    1949   Rivanda s   Tröi - Riona   Nils Buer   1.44,3 1600           Mjöslill   Attilovar
    1948   Pamin h   Remin - Pauline   Erik Garberg   1.47,5 1600           Eva Gille   Valer
    1947   Marmon h   Kong Gyller - Guri   Erik Garberg   1.46,5 1600           Elmar   Pavesokken
    1946   Ansigutten h   Gyller - Ansi   Trygve Diskerud   1.51,4 1600           Trygveruff   Gratanjå
    1945   Vinter h   Trygve - Nera   Harald Landsverk   1.44,5 1600           Fjellrosa   Lövesokken
    1944   Pjokkina s   Pjokken - Anneth   Trygve Diskerud   1.47,6 1600           Helminraua   Albino
    1943   Heika s   Gelmin - Driva   L O Törset   1.47,6 1600           Gjylming   Marita
    1942   Libella s   Gullhov - Eftang Flinka   Hans Hasle   1.50,6 1600           Neskongen   Rani
    1941   Donna Gyller s   Kong Gyller - Nikla   Leif Haslie   1.53,2 1600           Östlands-Baus   Roman
    1940   Donnaprinsen v   Omergubben - Donna Jakson   Hans Hasle   1.46,6 1600           Bondegutten   VesleGrova
    1939   Borgunn s   Borgar - Blenda   Nils Buer   1.51,5 1600           Lyno   Fridolin
    1938   Elyn s   Bessar - Greta   Johan Ödegård   1.48,5 1600           Svanvinn   Guri Simson
    1937   Don Gyller h   Gyller - Donna Jakson   G G Borstad   1.45,1 1600           Silver   Pluggen
    1936   Hetta s   Jakken - Rigmor   Th Gjölstad   1.47,5 1600           Eiman   Arild
    1935   Veslefrikk h   Östlandskogen   Leif Haslie   1.50,1 1600           Sölvstjerna   Mjölner
    1934   Donnagubben h   Omergubben - Donna Jakson   G G Borstad   1.49,7 1600           Pino   Höstbjörg
    1933   Voje Kari h   Jazz   Hans Hasle   1.51,2 1600           Bergny   Gilmaks
    1932   Möyfrid s   Kvarberggrauen - Maalfrid   Ove Röstad   1.52,0 1600           Atlas   Schumann
    1931   Viga s   Glimt   A Fuhre   1.55,6 1275           Atlas   Gyller
    1930   Jensine s   Bjane - Granhild   Jens Galby   1.52,3 1060           Galant   Rappo
    1929   Bolla s   Blaagutt   Magnus Botslangen   1.53,6 1060           Sölvkongen   Sanja
    1928   Tröndergutten h   Trygg - Dalterna   Fin Ulven   1.57,4 950           Sorte Mand   Taralyn
                 
                 
    2020 loppet ställdes in p.g.a. Corona pandemin          
      2021 flyttades loppet till Sörlandet p.g.a. Corona Pandemin