Northern Derby (Group 1)
Auckland Trotting Club Inc For 3-year-old pacers
Year Month Distance   Horse Owner Driver Time   Tva   Trea
2021-03-05 Mar 2700m
 
Krug Mrs C M Dalgety, M P Hanning, McKerrow Bloodstock Limited, G P Merlo, P J Creighton, Mrs M C Creighton, G E Dickey, K J Cummings Tony Herlihy 3:18.0   Luke John   American Dealer
2020-03-06 Mar 2700m
 
Amazing Dream Mrs J L Feiss Mark Purdon 3:16.2   Copy That   One Change
2019 Mar 2700m
Ultimate Sniper Mrs G J Kennard, P I Kennard, G R Douglas, P J Creighton, Mrs M C Creighton, K J Riseley Natalie Rasmussen 3-22.6    
2018 Mar 2700m
 
Chase Auckland Alabar Racing Syndicate Natalie Rasmussen 3-16.8        
2017 Mar 2700m
Raukapuka Ruler Colt 45 Syndicate Dexter Dunn 3-17.4    
2016 Mar 2700m
 
Lazarus Mrs G J Kennard, P I Kennard, T G Casey, K J Riseley Mark Purdon 3-17.1        
2015 Mar 2700m
Have Faith In Me D M Dunford, M D Dunford Tim Williams 3-18.7    
2014 Mar 2700m
 
Tiger Tara R L Sandford, Mrs J A Sandford, J S Gould, G R Dunn Gerard O'Reilly 3-21.1        
2013 Mar 2700m
Ohoka Punter Mrs K Carville Tony Herlihy 3-19.2    
2012 Mar 2700m
 
Ideal Scott Est J F Twomey, J W Devlin, Mrs P G Hughes, Mrs M E Green Todd Macfarlane 3-19.1        
2011 Mar 2700m
Sushi Sushi P Sequenzia, A Cendron, P D'Alessi, P Sergi Greg Sugars 3-17.0    
2010 Mar 2700m
 
Russley Rascal Neil Pilcher, R W Grice Blair Orange 3-20.5        
2009 Mar 2700m
Stunin Cullen T McDonald, E C Griffin Anthony Butt 3-23.2    
2008 Feb 2700m
 
Fiery Falcon Mrs M M House, Est Sir Roy McKenzie, Rona McKay, P I Kennard, Mrs G J Kennard, Clive McKay Mark Purdon 3-20.8        
2007 Mar 2700m
Changeover A.T.C. Trot 2006 Syndicate David Butcher 3-21.8    
2005 Dec 2700m
 
Monkey King Cavalla Bloodstock Limited Todd Mitchell 3-24.8        
2004 Dec 2700m
Badlands Bute Lincoln Farms Bloodstock Ltd Tony Herlihy 3-23.8    
2003 Dec 2700m
 
Winforu Mrs M E Wych, J C McJorrow Maurice McKendry 3-21.6        
2002 Dec 2700m
Elsu Mrs J Walters, Double Up Syndicate, Est D Hudson, Mrs P Small David Butcher 3-20.7    
2001 Dec 2700m
 
All Hart J R Duncalf, W Harvey, R C Mills, L C O'Connor David Butcher 3-20.5        
2000 Dec 2700m Matai Mackenzie A.T.C. Trot 2000 Syndicate Brent Mangos 3-25.2    
1999 Dec 2700m   Stars And Stripes C N Radford, Mrs J Z Radford Ken Barron 3-20.4        
1998 Dec 2700m Courage Under Fire G W Brodie Colin DeFilippi 3-20.9    
1997 Dec 2700m   Holmes D G Second Five Syndicate Barry Purdon 3-20.1        
1996 Mar 2700m The Court Owl W G Kitcher, G W Hutchison Mark Purdon 3-25.7    
  Dec 2700m   Lavros Star R M Cameron, Kypros Kotzikas Anthony Butt 3-23.4        
1995 Apr 2700m   Il Vicolo J H Seaton, Mark Purdon Mark Purdon 3-28.1        
1994 Mar 2700m Ginger Man G W Brodie Barry Purdon 3-23.3    
1993 Mar 2700m   Hitchcock L G Christensen, W R Pengelly, J S S Richardson, N J Taylor Barry Purdon 3-23.0        
1992 Mar 2700m Rainbow Fella T J Hackett, R J Hall Richard Brosnan 3-28.2    
1991 Jun 2700m   Sogo Parnell Syndicate Barry Purdon 3-23.5        
1990 Apr 2700m Christopher Vance R R Reid, Lorna Reid Syndicate, Mrs J C Reid Tony Herlihy 3-23.3    
1989 Apr 2700m   Inky Lord G M Saunders Ricky May 3-29.9        
1988 Apr 2700m Godfrey R O Baynes, Mrs B M Ludke Tony Herlihy 3-22.5    
1987 Apr 2700m   Race Ruler A E Wallis, L W Giraud Maurice McKendry 3-25.2        
1986 Apr 2700m Laser Lad G Calderwood, B Vickery, W L Crawford, K J English Peter Jones 3-25.6    
1985 Mar 2700m   Nardinski B J, B R, D J & Mrs D M Smolenski Jack Smolenski 3-28.9        
1984 Mar 2700m Roydon Glen R A McKenzie Fred Fletcher 3-29.6    
1983 Apr 2700m   Mighty Me C W McLachlan, Mrs S M McLachlan Robert Cameron 3-31.2        
1982 Mar 2700m Mel's Boy P J & Est B L Robertson Jack Smolenski 3-26.0    
1981 Mar 2700m   Melton Monarch J S Dalgety Barry Purdon 3-30.9        
1980 Mar 2700m Armbro Wings S K & J A Somerville & A L Milne Colin DeFilippi 3-36.3    
1979 Mar 2700m   Matai Dreamer A L & Mrs N Milne Robert Cameron 3-29.8        
1978 Feb 2700m Main Star Mrs B & A L Kerslake & F Woolley Robert Cameron 3-26.8    
1977 Feb 2700m   Sapling G C Cruickshank & R Given Doug McNaught 3-28.7        
1976 Feb 2700m Bolton Byrd J S Dalgety Robert Dunn 3-33.1    
1975 Apr 2700m   Ripper's Delight Ripper Syndicate Kevin Holmes 3-32.6        
1974 Feb 2700m Captain Harcourt E J Bennett Peter Wolfenden 3-27.6    
1973 Jun 1 1/2m   Speedy Guest W F Woolley Jack Smolenski 3-13.4        
1971 Dec 1 1/2m Roydon Roux R A McKenzie Doug Mangos 3-12.8    
1970 Dec 1 1/2m   Caledonian Garrison H C & J S J Stormont John Butcher 3-16.4        
1969 Dec 1 1/2m First Batch D Mace Reg Weatherley 3-14.2    
1968 Dec 1 1/2m   Garcon Roux R A McKenzie John Noble 3-21.8        
1967 Dec 1 1/2m Cardinal Garrison Mrs R C Nelmes & P G Triggs Bob Young 3-10.4    
1966 Dec 1m 3f   Governor Frost C B J Hadley Peter Wolfenden 2-56.2        
1965 Dec 1m 3f Tutta Tryax H S Barry Maurice Holmes 2-58.2    
1964 Dec 1m 3f   Golden Oriole M A Butt Wes Butt 2-55.2        
1963 Dec 1m 3f Scottish Laddie R A McKenzie Doug Mangos 2-57.8    
1962 Dec 1 1/2m   Tactile A J & D P Dynes Doody Townley 3-11.2        
1961 Dec 1 1/2m Waitaki Hanover Mrs J & F A Smith Peter Wolfenden 3-15.6    
1960 Dec 1 1/2m   King Hal C E Dillon Derek Jones 3-23.6        
1959 Dec 1 1/2m Sun Chief S W Easton Doody Townley 3-14.2    
1958 Dec 1 1/2m   Call Boy C E Blackwell Roy Purdon 3-17.2        
1957 Dec 1 1/2m Firmament   W Hosking F Smith jnr 3.22.6  
1956 Dec 1 1/2m   Guiseppe   H M Allen & L J R Barrett H M Allen 3.25.4    
1955 Dec 1 1/2m   Canyon   A B Levy A B Levy 3.20.2    
1954 Dec 1 1/2m Celestial   W Hosking J K Hughes 3.18.0  
1953 Dec 1 1/2m   Scottish Brigade   C C Scott J B Scott 3.16.0    
1952 Dec 1 1/2m Macall   K D Fraser D G Jones 3.21.4  
1951 Dec 1 1/2m   Fabius   J S Shaw J S Shaw 3.19.2    
1950 Dec 1 1/2m Johnny Globe   D G Nyhan D G Nyhan 3.17.2  
1949       Soangetaha   Mrs M A Ryland D G Jones 3.20-2/5    
1948     Chamfer   D McFarlane M F Holmes 3.19  
1947       Sir Vivian   P V Flexman R Young 3.18-2/5    
1946     Snowflake   L F Berkett L F Berkett 3.19  
1945       Local Gold   J H Parsons A B Holmes 3.21-2/5    
1944     Acropolis   T J Atkinson R B Berry 3.29-3/5  
        Josie Dell   F A Bridgens G Gray 3.25-1/5    
1943       Golden Shadow   T Rothwell J Bryce jnr 3.23    
1942     Symphony   E G Bridgens F J Smith 3.24  
1941       Peter's Find   A W Bailey G T Mitchell 3.24    
1940     Bonniedene   Mesdames G Young & G Downes F J Smith 3.32-2/5  
1939       Contender   J T Paul J T Paul 3.28    
1938     Horsepower   G Rosenbaum R B Berry 3.38  
1936       Parisienne   Mrs D R Revell R B Berry 3.30-3/5    
1935     Valdor   S W Kelly R B Berry 3.22-3/5  
1934       Subsidy   W J Doyle W J Doyle 3.23-1/5    
1933     Chancellor   E G & F A Bridgens F J Smith 3.27-2/5  
1932       Indianapolis   G J Barton E C McDermott 3.26    
1931     Tempest   G J Barton W J Tomkinson 3.30  
1930       Red Shadow   Deyell & Neale J Bryce 3.20-2/5    
1929     Great Parrish   J T Paul J T Paul 3.30-3/5  
1928       Wrackler   H F Nicoll M F Holmes 3.35-2/5    
1927     Daphne de Oro   J Washington F Holmes 3.34-3/5  
1926       Great Peter   J W Tims J T Paul 3.30    
1925     Nantwich   H F Nicoll A Hendricksen 3.29-3/5  
1924       Glenelg   C M Ollivier A Butterfield 3.33-2/5    
1923     Taurekareka   R M Morten J Bryce 3.29  
1922       Acron   J R McKenzie J J Kennerley 3.29-1/5    
1921     Great Hope   R McMillan R A McMillan 3.31  
1920       Nelson Derby   G Craw J G Robertson 3.32-1/5    
1919     Lady Swithin   H F Nicoll F Holmes 3.35-3/5  
1918       Locanda Dillon   W H Robbins A Pringle 3.31-2/5    
1917       President Wilson   F J Remington A Hendricksen 3.34-3/5    
1916       Chid   W B Masham J Bryce 3.36-3/5