STL Omsättning (ATG)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Försök                                  II      I      Bron     Silv     Guld     Dia
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 3 2021
2021-05-15   Lör      Umåker            *       *      *        *        *        *          
2021-05-16   sön      Charlottenlund    *              *
2021-05-29   Lör      Solvalla          F       F      F        F                 F
(Gulfinalen i meeting 3 köres 22 Maj i Gävle)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 4 2021
2021-05-19   onsdag   Åby               *
2021-05-22   lördag   Gävle             *       *      *        *        F        *
2021-05-26   onsdag   Jägersro                  *                                 *
2021-06-02   onsdag   Åmål              *
2021-06-05   lördag   Mantor            *       *      *        *        *        * *
2021-06-09   onsdag   Vaggeryd                         *
2021-06-12   lördag   Östersund         *       *      *        *        *        *
2021-06-13   söndag   Bjerke                    *      *                          *
2021-06-16   onsdag   Solvalla                                  *
2021-06-19   lördag   Boden             *       *      *        *        *        *
2021-07-02   fredag   Färjestad                                                   F
2021-07-03   lördag   Färjestad         F       F      F        F        
(ingen guldfinal i meeting 4)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 5 2021
2021-06-24  torsdag   Dannero                   * 
2021-06-27  söndag    Kalmar            *       *      *        *        *        *
2021-07-07  onsdag    Lindesberg                                                  * 
2021-07-10  lördag    Halmstad          *       *      *        *        *        * 
2021-07-14  onsdag    Visby                     * 
2021-07-17  lördag    Årjäng            *       *      *        *        *        * 
2021-07-21  onsdag    Eskilstuna        * 
2021-07-24  lördag    Axevalla          *       *      *        *        *        *  
2021-07-25  söndag    Axevalla                                                    * 
2021-07-28  onsdag    Boden                                                       * 
2021-07-31  lördag    Hagmyren          *       *      *        *        *        *  
2021-08-14  lördag    Åby               F       F      F        F                 F
(ingen guldfinal i meeting 5)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 6 2021
2021-08-07  lördag    Rättvik           *       *      *        *        * 
2021-08-08  söndag    Dannero                                                     * 
2021-08-11  onsdag    Mantorp                                                     *
2021-08-21  lördag    Gävle             *       *      *        *        * 
2021-08-25  onsdag    Åby               * 
2021-08-26  torsdag   Kalmar                    * 
2021-08-28  lördag    Bergsåker         *       *      *        *        *        *  
2021-08-31  tisdag    Örebro                           *
2021-09-04  lördag    Jägersro          *       *      *        *        *        *  
2021-09-05  söndag    Jägersro                                                    *
2021-09-11  lördag    Bollnäs           *       *      *        *        *        *  
2021-09-25  lördag    Solvalla          F       F      F        F                 F
(ingen guldfinal i meeting 6)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 7 2021
2021-09-18  lördag    Färjestad         *       *      *        *        *        * 
2021-10-02  lördag    Skellefteå        *       *      *        *                 *  
2021-10-16  lördag    Solänget          *       *      *        *        *        * 
2021-10-23  lördag    Örebro            *       *      *        *        *        * *
2021-10-30  lördag    Jägersro          *       *      *        *        *        * 
2021-11-06  lördag    Eskilstuna        *       *      *        *        *        * 
2021-11-07  söndag    Eskilstuna                                                  * 
2021-11-13  lördag    Bjerke            *       *      *
2021-11-27  lördag    Solvalla          F       F      F        F        F        F
-----------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 8 2021
2021-11-10  onsdag    Solvalla          *
2021-11-20  lördag    Jägersro          *       *      *        *        *        * 
2021-11-24  onsdag    Solvalla                                                    *
2021-12-01  onsdag    Åby                                       *
2021-12-01  onsdag    Solvalla                  *
2021-12-04  lördag    Bergsåker         *       *      *        *        *        * 
2021-12-11  lördag    Åby               *       *      *        *        *        * *
2021-12-15  onsdag    Bergsåker                        *
2021-12-18  lördag    Romme             *       *      *        *        *        * 
2021-12-26  söndag    Solvalla          F       F      F        F        F        F
-----------------------------------------------------------------------------------------


Sommaronsdagar
2021-06-09 Ons Lindesberg -
2021-06-16 Ons Vaggeryd - SmålandsMästaren
2021-06-23 Ons Åmål - Ändå Något
2021-06-30 Ons Solvalla -
2021-07-07 Ons Solvalla -
2021-07-14 Ons Visby - Gotlandslöpning
2021-07-21 Ons Eskilstuna - Fyraåringstestet
2021-07-28 Ons Östersund - Svenskt Kallblodsderby
2021-08-04 Ons Mantorp - Försök Breeders´Crown
2021-08-11 Ons Boden -

DE 67 STÖRSTA TÄVLINGARNA I SVERIGE 2021
MÅNAD- DATUM - BANA - STORLOPP 
Januari 
 9 lördag  Bergsåker***  Zoogins lopp 
16 lördag  Jägersro*** Arvid Stjernswärds Minne 
23 lördag  Bollnäs*** Bengt Ivarssons Minne 
30 lördag  Eskilstuna*** Mälarpriset 

Februari 
 6 lördag  Solvalla*** STL-FINALER 13 lördag Åby*** Champions
20 lördag  Mantorp*** Oasis Bis lopp
27 lördag  Romme*** American Trot
Mars
 6 lördag  Åby*** Algot Scotts Minne
13 lördag  Axevalla***
27 lördag  Solvalla*** STL-FINALER
April
 1 torsdag Gävle***
 2 fredag  Färjestad*** Prins Carl Philips Jubileumspokal
 4 söndag  Romme*** Rommeheatet
10 lördag  Jägersro** Paralympiatravet, deltävling
17 lördag  Bergsåker*** Paralympiatravet, deltävling
24 lördag  Halmstad*** Paralympiatravet, deltävling
Maj
 1 lördag  Örebro*** Orebro Intn’l
 8 lördag  Åby*** Paralympiatravet, Pokalloppen
15 lördag  Umåker*** Guldbjörken, Berth Johanssons Memorial
22 lördag  Gävle*** H.K.H. Prins Daniels lopp
29 lördag  Solvalla*** STL-FINALER, Harper Hanovers lopp, Sweden Cup
30 söndag  Solvalla*** Elitloppet
Juni
 5 lördag  Mantorp*** Ina Scots Ära
12 lördag  Östersund*** Jämtlands Stora Pris
19 söndag  Boden*** Norrbottens Stora Pris
27 söndag  Kalmar*** Kalmarsundspokalen
Juli
 3 lördag  Färjestad*** STL-FINALER, E3-finaler 2140 meter
 8 torsdag Halmstad*** Sprintermästaren
10 lördag  Halmstad***
17 lördag  Årjäng*** Årjängs Stora Sprinterlopp
24 lördag  Axevalla*** Axevallalöpning
25 söndag  Axevalla*** Stochampionatet
27 tisdag  Jägersro*** Hugo Åbergs Memorial
31 lördag  Hagmyren*** E.J.’s Guldsko
Augusti
 7 lördag  Rättvik*** Sommartravets Final
 8 lördag  Dannero*** Svenskt Kallblodskriterium
14 lördag  Åby*** STL-FINALER , Åby Stora Pris
18 onsdag  Solvalla*** Jubileumspokalen
21 lördag  Gävle*** E3-finaler 1640 meter
24 tisdag  Jägersro*** Uttagningslopp Svenskt Travderby och Derbystoet
28 lördag  Bergsåker*** Sundsvall Open Trot
September
 4 lördag  Jägersro*** Birger Bengtssons Minne
 5 söndag  Jägersro*** Svenskt Travderby och Derbystoet
11 lördag  Bollnäs***
18 lördag  Färjestad*** Unionstravet
25 lördag  Solvalla*** STL-FINALER, Svenskt Trav-Kriterium och Svenkt Trav-Oaks
26 söndag  Solvalla***
Oktober
 2 lördag  Skellefteå*** Stig Lindmarks Styrkeprov
 9 lördag  Åby*** SM-dagen, Grand Prix de l’UET
16 lördag  Solänget*** Silverörnen
23 lördag  Örebro***
24 söndag  Solvalla*** Breeders’ Crown Semifinaler
30 lördag  Jägersro*** Müllers Memorial
November
 6 lördag  Eskilstuna***
 7 söndag  Eskilstuna*** Breeders’ Crown Finaler
20 lördag  Jägersro*** Svensk Uppfödningslöpning
27 lördag  Solvalla*** STL-FINALER
December
 4 lördag  Bergsåker***
11 lördag  Åby***
18 lördag  Romme***
23 onsdag  Halmstad*** Uppesittarkväll
25 lördag  Umåker***
26 söndag  Solvalla*** STL-FINALER, Gert Lindbergs lopp
29 onsdag  Örebro***
31 fredag  Axevalla***



Så här skiljer sig de nya prisskalorna på STL mot de gamla:

Gulddivisionen
År 2020: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 kr (7 priser)
År 2021: 150.000-75.000-40.000-25.000-15.000-11.500-7.500-5.000 kr (8 priser)

Silverdivisionen
År 2020: 125.000-62.500-31.000-16.000-10.000-7.000-5.000 kr (7 priser)
År 2021: 125.000-62.500-34.000-21.000-13.500-10.500-7.000-5.000 kr (8 priser)

Bronsdivisionen, Klass I, Klass II, Kallblodsdivisionen, Diamantstoet m fl
År 2020: 110.000-55.000-27.500-14.500-9.000-6.000-5.000 kr (7 priser)
År 2021: 110.000-55.000-32.000-19.000-12.500-10.000-6.500-5.000 kr (8 priser)