Sweden 2020       
      Gulddivisionslopp 2020
                Presents by
    Tillbaka          
             

 Solvalla 26 December 2020
 Gert Lindbergs lopp - STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int)
 3-åriga och äldre.
 För hästar som kvalificerat sig för final.
 2140 m. Autostart. 12 startande. Spårförbehåll ej tillåtet.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                Tid  Dist  Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 1   1    Very Kronos             h   Ready Cash - Glide About             Erik Adielsson      Svante Båth        1.11,9a  2140    18  300 000 
 6   2    Floris Baldwin* (NL)    v   Passing Renka - Tanja de Bruin       Magnus A Djuse      Trond Anderssen    1.11,9a  2140   286  150 000 
 5   3    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly            Jorma Kontio        Katja Melkko       1.12,2a  2140   177   68 000 
12   4    Nadal Broline           v   Yankee Glide - Aimee's Promise       Björn Goop          Björn Goop         1.12,3a  2140   216   33 000 
11   5    Hazard Boko             h   S.J.'s Caviar - Quail Ridge          Rikard N Skoglund   Per Lennartsson    1.12,3a  2140   851   19 000 
 4   6    Esprit Sisu             v   Ready Cash - Yankee T.L.             Daniel Wäjersten    Daniel Wäjersten   1.12,4a  2140   389   11 500 
 3   7    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson         Stefan Melander    1.12,4ag 2140    44    7 500 
10        Selmer I.H.             v   Love You - Magalloway                Sami Sundqvist      Ingemar Hultqvist  1.12,5a  2140   195 
 9        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll              Carl Johan Jepson   Björn Goop         1.12,5a  2140   258 
 8        Grainfield Aiden* (FI)  v   Andover Hall - Viva Via Vita         Hannu Korpi         Hannu Korpi        1.12,9a  2140   223 
 7        Sevilla                 v   Ready Cash - True Fantasy            Joakim Lövgren      Joakim Lövgren          uag 2140   129
 2        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Örjan Kihlström     Stefan Melander       d11ag 2140   508
Tempo: första 500 9.9 (1 Very Kronos), 1000 13.7 (1 Very Kronos) sista 500 9.9
Segermarginal: nos 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare:  VERY KRONOS 6 svbr. h e READY CASH (FR) - GLIDE ABOUT (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare:  Johansson Kjell, Huaröd
Uppfödare:  Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr, Italien  
Odds: 1.82 
 
Till toppen

 Halmstad 19 December 2020
 STL Gulddivisionen, Försök 1 i meeting 1 (Final Solvalla 6 februari)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                  Kön Härstamning                        Kusk                 Tränare                 Tid  Dist  Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 9   1    Dragster              v   Micro Mesh - Timber Marie          Erik Adielsson       Roger Malmqvist     1.11,6a  1640    46  150 000
 6   2    Nadal Broline         v   Yankee Glide - Aimee's Promise     Björn Goop           Björn Goop          1.11,8a  1640    21   75 000
 3   3    Pastore Bob           v   From Above - Estrada O.R.          Johan Untersteiner   Johan Untersteiner  1.11,8a  1640    50   37 500
 1   4    Generaal Bianco (NL)  v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna    Peter Untersteiner   Peter Untersteiner  1.12,0a  1640    71   19 000 
 8   5    Toddler               v   From Above - Infanta               Marc Elias           Conrad Lugauer      1.12,0a  1640   697   12 000 
12   6    Partizan Face         v   Raja Mirchi - Option Gede          Adrian Kolgjini      Adrian Kolgjini     1.12,1a  1640   462    8 000 
10   7    Master Crowe          h   Conway Hall - Somack               Kim Eriksson         Petri Puro          1.12,2a  1640   855    5 000 
 7        Secret Mission (US)   v   Muscles Yankee - Dancing Filly     Henriette Larsen     Jonny Mårtensson    1.12,8a  1640  1059 
 2        Highspeed Call        v   From Above - Love Call             Stefan Persson       Nicklas Pettersson  1.13,1a  1640   763   
11        Bear Dancer           v   Dream Vacation - Epoque Effe       Kevin Oscarsson      Fredrik Berg        1.14,6a  1640  1804 
 5        Lionel N.O. (NO)      h   Look De Star - Aurora Sign         Göran Antonsen       Göran Antonsen          d9ag 1640   112  
 4        Västerbo Exact        v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare  Thomas Uhrberg       Roger Persson                1640 
Strukna: 4 VÄSTERBO EXACT (hälta, startförbud 201219-201229)
Tempo: första 500 1.10.4 (3 Pastore Bob), 1000 1.12.1 (3 Pastore Bob) sista 500 1.11.4
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  DRAGSTER 8 ljbr. v e MICRO MESH - TIMBER MARIE e DAHIR DE PRELONG (FR)
Ägare:  Åström BM konsult AB,m fl(Malmqvist R)
Uppfödare:  Svensson Susanne, Harlösa 
Odds: 4.64
 
Till toppen

 Bergsåker 12 December 2020
 Hilda Zonetts Lopp - STL Gulddivisionen, Försök 5 i Meeting 8 (Final Solvalla 26 december)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                      Kusk                Tränare                 Tid  Dist  Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
10   1    Selmer I.H.             v   Love You - Magalloway            Samu Sundqvist      Ingemar Hultqvist   1.14,3a  2640   123  150 000
11   2    Grainfield Aiden* (FI)  v   Andover Hall - Viva Via Vita     Hannu Korpi         Hannu Korpi         1.14,4a  2640    72   75 000 
12   3    Esprit Sisu             v   Ready Cash - Yankee T.L.         Daniel Wäjersten    Daniel Wäjersten    1.14,4ag 2640   282   37 500 
 7   4    Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll          Carl Johan Jepson   Björn Goop          1.14,8a  2640    89   19 000 
 9   5    Västerbo Grosbois       v   Good As Gold - Tatum Trot        Rauno Pöllänen      Rauno Pöllänen      1.14,9a  2640   666   12 000 
 5   6    J.H.Mannerheim          v   From Above - Cindy Hall          Ulf Ohlsson         Daniel Wäjersten    1.14,9a  2640   440    8 000 
 6   7    Antonio Trot            v   Orlando Vici - Outside Interest  Jorma Kontio        Timo Nurmos         1.15,0ag 2640    23    5 000 
 4        Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox        Anders Eriksson     Krister Jakobsson   1.15,1a  2640   506 
 1        Going For Gold Zaz      h   Scarlet Knight - Spritte Zaz     Nicklas Westerholm  Nicklas Westerholm  1.15,9a  2640   772 
 2        Coin Perdu              h   S.J.'s Caviar - Piova Kronos     Erik Adielsson      Svante Båth         1.17,7ag 2640    49 
 3        Queer Fish              v   Varenne - Gambari                Ulf Eriksson        Magnus Träff           d10ag 2640   591 
 8        From the Mine           v   From Above - Kålmans Tap Girl    Mats E Djuse        Catarina Norqvist       duag 2640    94
Startförbud: 8 FROM THE MINE (startförbud 201212-201222 (övrig))
Tempo: första 500 1.12.9 (7 Diamanten), 1000 1.14.5 (11 Grainfield Aiden*) 2000 1.14.1 (11 Grainfield Aiden* (FI)), sista 500 1.14.8
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Bestraffningar:
Korpi Hannu, 2000 kr, för att ej ha hållit rakt spår på upploppet.
Norqvist Catarina, 500 kr, för bristfällig utrustning.
Sundqvist Samu, 2000 kr, för att ej ha hållit rakt spår på upploppet.
Segrare:  SELMER I.H. 6 mbr. v e LOVE YOU (FR) - MAGALLOWAY (US) e ANDOVER HALL (US)
Ägare:  Stall Ratu
Uppfödare:  Ingemar Hultqvist AB, Umeå
Tidigare vinnare av Hilda Zonetts Lopp
Odds: 12.35
 
Till toppen

 Åby 5 December 2020
 Legolas Minne - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 8 (Final Solvalla 26 december)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 250.000-125.000-62.500-31.500-18.500-11.000-7.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                 ´  Kön Härstamning                         Kusk                 Tränare                 Tid  Dist   Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
10   1    Very Kronos             h   Ready Cash - Glide About            Erik Adielsson       Svante Båth         1.11,7a  2140     16  250 000
 4   2    Floris Baldwin* (NL)    v   Passing Renka - Tanja de Bruin      Magnus A Djuse       Trond Anderssen     1.11,9a  2140    429  125 000 
12   3    Sevilla                 v   Ready Cash - True Fantasy           Joakim Lövgren       Joakim Lövgren      1.11,9a  2140    145   62 500 
 2   4    Hazard Boko             h   S.J.'s Caviar - Quail Ridge         Per Lennartsson      Per Lennartsson     1.11,9a  2140    113   31 500 
11   5    Nadal Broline           v   Yankee Glide - Aimee's Promise      Björn Goop           Björn Goop          1.12,2a  2140    175   18 500 
 5   6    Kick Off Classic* (NO)  h   Quite Easy U.S. - Kicking Promessa  Christoffer Eriksson Trond Anderssen     1.12,3a  2140    883   11 000 
 9   7    Slide So Easy* (DK)     v   Quite Easy - Elegante Frökjar       Flemming Jensen      Flemming Jensen     1.12,7a  2140    323    7 000
 1        Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify            Ulf Ohlsson          Stefan Melander     1.13,0a  2140     53 
 7        Generaal Bianco (NL)    v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna     Peter Untersteiner   Peter Untersteiner  1.13,0a  2140    515 
 3        Västerbo Exact          v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare   Thomas Uhrberg       Roger Persson       1.13,8a  2140    248 
 6        Pastore Bob             v   From Above - Estrada O.R.           Peter Ingves         Johan Untersteiner  1.14,2a  2140    533 
 8        Eldorado B.             h   Maharajah - Alexia Hammering        Kim Eriksson         Joakim Lövgren      1.15,0a  2140   1284
Tempo: första 500 1.10.5 (1 Disco Volante), 1000 1.12.3 (1 Disco Volante) sista 500 1.11.7
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  VERY KRONOS 6 svbr. h e READY CASH (FR) - GLIDE ABOUT (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare:  Johansson Kjell, Huaröd
Uppfödare:  Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr, Italien  
Tidigare vinnare av Legolas Minne
Odds: 1.60
 
Till toppen

 Solvalla 28 November 2020
 Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst - STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int)
 3-åriga och äldre. För hästar som kvalificerat sig för final.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                     Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                 Tid  Dist  Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 9   1    Very Kronos              h   Ready Cash - Glide About             Erik Adielsson      Svante Båth         1.10,9a  2140    75  300 000
 4   2    Cyber Lane               v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover        Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.10,9a  2140    16  150 000 
11   3    Antonio Trot             v   Orlando Vici - Outside Interest      Björn Goop          Timo Nurmos         1.11,2a  2140   165   68 000 
 5   4    Zarenne Fas (IT)         h   Varenne - Miss Muscle Fas            Magnus A Djuse      Jerry Riordan       1.11,2a  2140    75   33 000 
 1   5    Milligan's School (US)   h   Yankee Glide - Tori Ann              Ulf Eriksson        Stefan Melander     1.11,3a  2140   170   19 000 
 7   6    Forfantone Am            h   Muscle Hill - Tamla Celeber          Torbjörn Jansson    Roger Walmann       1.11,4a  2140   132   11 500 
10   7    Hachiko de Veluwe* (FI)  v   Timoko - Amazing Ride                Jorma Kontio        Timo Nurmos         1.11,4a  2140   174    7 500 
 2        Snowstorm Hanover (US)   h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Örjan Kihlström     Stefan Melander     1.11,5a  2140   479 
 8        Flash Håleryd            v   Conway Hall - Looking Flashy         Rikard N Skoglund   Ulf Stenströmmer    1.11,6a  2140   792 
 6        Lucifer Lane             h   Infinitif - Montreal Lane            Johan A Nilsson     Thomas L Nilsson    1.11,8a  2140   434
 3        From the Mine            v   From Above - Kålmans Tap Girl        Mats E Djuse        Catarina Norqvist            2140 
12        Global Welcome           h   S.J.'s Caviar - Share the Promise    Ulf Ohlsson         Svante Båth                  2140 
Strukna: 3 FROM THE MINE (kolik, startförbud 201128-201208)
12 GLOBAL WELCOME (hälta, startförbud 201128-201208)
Tempo: första 500 1.08.6 (4 Cyber Lane), 1000 1.11.7 (4 Cyber Lane) sista 500 1.09.9
Segermarginal: hals
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  VERY KRONOS 6 svbr. h e READY CASH (FR) - GLIDE ABOUT (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare:  Johansson Kjell, Huaröd
Uppfödare:  Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr, Italien
Odds: 7.55
Tidigare vinnare av Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst
 
Till toppen

 Jägersro 21 November 2020
 Meadow Prophets Minne 2020 - STL Gulddivisionen, Försök 3 i Meeting 8 (Final Solvalla 26 december)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                          Kusk               Tränare              Tid  Dist  Odds     Pris  
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 1   1    Västerbo Exact         v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare    Thomas Uhrberg     Roger Persson    1.14,2a  2140   198  150 000
 2   2    Elian Web (FI)         v   Like A Prayer - E L Dolly            Jorma Kontio       Katja Melkko     1.14,3a  2140    16   75 000 
 6   3    Diamanten              h   Adrian Chip - Iata Käll              Björn Goop         Björn Goop       1.14,5a  2140    78   37 500 
 5   4    Snowstorm Hanover (US) h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Carl Johan Jepson  Stefan Melander  1.14,9a  2140   357   19 000 
 9   5    Partizan Face          v   Raja Mirchi - Option Gede            Dante Kolgjini     Adrian Kolgjini  1.14,9a  2140   360   12 000 
 7   6    Master Crowe           h   Conway Hall - Somack                 Kim Eriksson       Petri Puro       1.15,0a  2140   815    8 000 
10   7    Eldorado B.            h   Maharajah - Alexia Hammering         Joakim Lövgren     Joakim Lövgren   1.15,1a  2140   366    5 000 
 4        Rajesh Face            v   Raja Mirchi - Nippy Girl             Adrian Kolgjini    Adrian Kolgjini  1.16,9ag 2140    71 
 8        Harran Boko            v   Maharajah - Zilan Boko               Marc Elias         Conrad Lugauer   1.19,8ag 2140    72 
 3        Evaluate (US)          h   Andover Hall - Blathin               Erik Adielsson     Stefan Melander      d8ag 2140   337 
Tempo: första 500 13.1 (2 Elian Web*), 1000 17.3 (2 Elian Web*) sista 500 12.1
Segermarginal: en halv längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  VÄSTERBO EXACT 9 br. v e RACER BOURBON (FR) - VÄSTERBOVIVINNARE e MR VIC (US)
Ägare:  Stall Björkäng HB, Tvååker
Uppfödare:  Västerbo Stuteri AB (Demmers M)
Odds: 19.89
Tidigare vinnare av Meadow Prophets Minne
 
Till toppen

 Romme 14 November 2020
 STL Gulddivisionen, Försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                         Kusk                Tränare               Tid  Dist  Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Very Kronos            h   Ready Cash - Glide About            Erik Adielsson      Svante Båth       1.13,6a  2640    17  150 000
 1   2    Mindyourvalue W.F.     v   Hövding Lavec - Mind Your Manners   Robert Bergh        Robert Bergh      1.13,8a  2640    88   75 000
 5   3    Antonio Trot           v   Orlando Vici - Outside Interest     Jorma Konio         Timo Nurmos       1.14,0ag 2640    53   37 500 
10   4    Esprit Sisu            v   Ready Cash - Yankee T.L.            Daniel Wäjersten    Daniel Wäjersten  1.14,1a  2640   150   19 000 
11   5    Lucifer Lane           h   Infinitif - Montreal Lane           Johan A Nilsson     Thomas L Nilsson  1.14,2a  2640   211   12 000 
12   6    Hard Times (NO)        h   Coktail Jet - Tigerlily             Kim Eriksson        Ola Åsebö         1.14,4a  2640  2048    8 000 
 9   7    Queer Fish             v   Varenne - Gambari                   Rikard N Skoglund   Magnus Träff      1.14,4a  2640   723    5 000 
 6        Flash Håleryd          v   Conway Hall - Looking Flashy        Ulf Ohlsson         Ulf Stenströmmer  1.14,5a  2640   687 
 2        Alone                  h   Maharajah - Quarantine              Örjan Kihlström     Pasi Aikio        1.14,7a  2640   288 
 7        Romanesque* (IT)       h   Love You - Guantanamera             Björn Goop          Björn Goop        1.14,9a  2640   430 
 8        Milligan's School (US) h   Yankee Glide - Tori Ann             Ulf Eriksson        Stefan Melander   1.14,9a  2640   135 
 3        Voltaire Gifont* (IT)  h   Quaker Jet - Realm of Fancy         Carl Johan Jepson   Björn Goop        1.15,4a  2640   607 
Tempo: första 500 13.5 (4 Very Kronos), 1000 16.5 (4 Very Kronos) 2000 14.0 (4 Very Kronos), sista 500 11.0
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  VERY KRONOS 6 svbr. h e READY CASH (FR) - GLIDE ABOUT (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare:  Johansson Kjell, Huaröd
Uppfödare:  Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr, Italien
Odds: 1.71
 
Till toppen

 Bjerke 14 November 2020
 STL GULDDIVISIONEN, BIG NOONS POKALLØP. FORSØK I i MEETING 8
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1609 m. Autostart.
 Pris: 200.000-100.000-50.000-25.000-12.000-(10.000) kr.

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                         Kusk                Tränare                      Tid  Dist  Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 8   1    Bill's Man (US)         h   Credit Winner - Silver Springs      Frode Hamre         Frode Hamre              1.11,5a  1609    59  200 000
 7   2    Floris Baldwin* (NL)    v   Passing Renka - Tanja de Bruin      Kristian Malmin     Trond Anderssen          1.11,5a  1609   101  100 000 
 5   3    Gigant Invalley         h   Gigant Neo - Fachi                  Gunnar Austevoll    Truls Desserud           1.11,5a  1609    21   50 000 
 1   4    Lionel N.O. (NO)        h   Look De Star - Aurora Sign          Göran Antonsen      Göran Antonsen           1.11,7a  1609    49   25 000 
 6   5    Pebbe Simoni            v   Demilo Crown - Gabriella Simoni     Kai Johansen        Karoline Krogh-Hanssen   1.11,9a  1609   349   12 000 
 9   6    Kick Off Classic* (NO)  h   Quite Easy U.S. - Kicking Promessa  Dag-Sveinung Dalen  Trond Anderssen          1.12,0a  1609    76   10 000 
10        Madelen L.T.C.          s   Thai Tanic - Thai Chillena          Eirik Høitomt       Marius Høitomt           1.12,3a  1609    97 
 4        Deep Sea Dream (NO)     v   Offshore Dream - Nightlight         Tom Erik Solberg    Gaute Lura               1.13,1a  1609   217 
 3        Cash Okay               h   Ready Cash - Tresokay               Erlend Rennesvik    Anders Lundström Wolden       dga 1609   624 
 2        Bel Avis (FR)           h   Ganymede - Gloria Maris             Per Oleg Midtfjeld  Frode Hamre                       1609 
Tempo: 9,9/500 (5 Gigant Invalley) og 10,5/1000 (5 Gigant Invalley), , siste 500 13,8
Segermarginal: 
Ägare: 
Uppfödare:  
Odds: 5.90 
Tidigare vinnare av Big Noon Pokalen
 
Till toppen

 Eskilstuna 7 November 2020
 Smedträffen - STL Gulddivisionen, Försök 6 i Meeting 7 (Final Solvalla 28 november)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                     Kön Härstamning                          Kusk              Tränare               Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
11   1    Forfantone Am            h   Muscle Hill - Tamla Celeber          Torbjörn Jansson  Roger Walmann     1.11,7a  2140   150 000
 6   2    Hachiko de Veluwe* (FI)  v   Timoko - Amazing Ride                Jorma Kontio      Timo Nurmos       1.11,8a  2140    75 000 
 7   3    Lucifer Lane             h   Infinitif - Montreal Lane            Johan A Nilsson   Thomas L Nilsson  1.11,8a  2140    37 500 
10   4    Heavy Sound              v   Ken Warkentin - Illustre November    Kenneth Haugstad  Daniel Redén      1.11,8a  2140    19 000 
 1   5    Zarenne Fas (IT)         h   Varenne - Miss Muscle Fas            Magnus A Djuse    Jerry Riordan     1.12,0a  2140    11 000 
 3   6    Esprit Sisu              v   Ready Cash - Yankee T.L.             Daniel Wäjersten  Daniel Wäjersten  1.12,0a  2140     8 000 
 5   7    Global Welcome           h   S.J.'s Caviar - Share the Promise    Erik Adielsson    Svante Båth       1.12,1a  2140     5 000 
 9        Milligan's School (US)   h   Yankee Glide - Tori Ann              Ulf Eriksson      Stefan Melander   1.12,1a  2140 
 4        Flash Håleryd            v   Conway Hall - Looking Flashy         Ulf ohlsson       Ulf Stenströmmer  1.12,2a  2140 
 2        Romanesque* (IT)         h   Love You - Guantanamera              Björn Goop        Björn Goop        1.12,3a  2140 
 8        Hesiod (US)              h   Explosive Matter - S.J.'s Sentiment  Mika Forss        Petri Salmela              2140 
12        Elian Web (FI)           v   Like A Prayer - E L Dolly            Örjan Kihlström   Katja Melkko               2140 

Odds: 33.03
Tempo: första 500 1.08.8 (5 Global Welcome), 1000 1.12.5 (5 Global Welcome) sista 500 1.10.6
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  FORFANTONE AM 5 br. h e MUSCLE HILL (US) - TAMLA CELEBER e CANTAB HALL (US)
Ägare:  SRF Stable
Uppfödare:  Am Bloodstock AB, Stockholm 
Tidigare vinnare av Smedträffen
 
Till toppen

 Jägersro 31 Oktober 2020
 C.L. Müllers Memorial 2020 (Gr II Int) - STL Gulddivisionen, Försök 5 i Meeting 7 (Final Solvalla 28 november)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 400.000-200.000-92.000-42.000-22.000-12.000-8.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                         Kusk                  Tränare                 Tid  Dist   Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 6   1    Cyber Lane              v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover       Johan Untersteiner    Johan Untersteiner  1.12,3a  2640     22  400 000
 7   2    Very Kronos             h   Ready Cash - Glide About            Erik Adielsson        Svante Båth         1.12,3a  2640     40  200 000 
 5   3    Moni Viking* (NO)       h   Maharajah - Jeunesse Doree          Björn Goop            Jan Lyng            1.12,4a  2640     46   92 000 
 1   4    Antonio Trot            v   Orlando Vici - Outside Interest     Peter Ingves          Tim Nurmos          1.12,5a  2640    490   42 000 
12   5    Wild Love               s   Love You - Twins Vilda              Kevin Oscarsson       Bengt Simberg       1.12,6a  2640     86   22 000 
 3   6    Kick Off Classic* (NO)  h   Quite Easy U.S. - Kicking Promessa  Christoffer Eriksson  Trond Anderssen     1.12,7a  2640   1075   12 000 
10   7    Pacific Face            v   Igor November - Peche de Ginai      Giuseppe Lubrano      Giuseppe Lubrano    1.12,7a  2640    859    8 000 
 9        Racing Mange            h   Orlando Vici - Kära Kickan          Joakim Lövgren        Joakim Lövgren      1.12,7a  2640    266 
 4        Alone                   h   Maharajah - Quarantine              Örjan Kihlström       Pasi Aikio          1.12,8a  2640    325 
11        Floris Baldwin* (NL)    v   Passing Renka - Tanja de Bruin      Torbjörn Jansson      Trond Anderssen     1.12,9a  2640    940 
 8        Harran Boko             v   Maharajah - Zilan Boko              Marc Elias            Conrad Lugauer          d4ag 2640    413 
 2        Velvet Gio (IT)         v   Nad Al Sheba - Mind Wise As         Ulf Ohlsson           Magnus Dahlén                2640 
Tempo: första 500 10.6 (6 Cyber Lane), 1000 13.0 (6 Cyber Lane) 2000 13.3 (6 Cyber Lane), sista 500 9.2
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  CYBER LANE 7 ljbr. v e RAJA MIRCHI - SYBARIS HANOVER (US) e CANTAB HALL (US)
Ägare:  Levaux AB, Limhamn
Uppfödare:  Prestera International AB, Limhamn   
Odds: 2.22
Tidigare vinnare av C.L. Müllers Memorial
 
Till toppen

 Örebro 24 Oktober 2020
 Express Gaxes lopp - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 7 (Final Solvalla 28 november)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2100 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                        Kusk                Tränare                 Tid  Dist   Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 9   1    Zarenne Fas (IT)        h   Varenne - Miss Muscle Fas          Magnus A Djuse      Jerry Riordan       1.12,1a  2100     51  150 000 
 1   2    Flash Håleryd           v   Conway Hall - Looking Flashy       Rikard N Skoglund   Ulf Stenströmmer    1.12,4a  2100    462   75 000 
10   3    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann            Ulf Eriksson        Stefan Melander     1.12,5a  2100     81   37 500 
 4   4    Romanesque* (IT)        h   Love You - Guantanamera            Carl Johan Jepson   Björn Goop          1.12,5a  2100    119   19 000 
 3   5    Heart of Steel (NL)     v   Cantab Hall - Angel Heikant        Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.12,5a  2100     30   12 000 
12   6    Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme         Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson   1.12,6a  2100     83    8 000 
 2   7    Dear Friend             s   Orlando Vici - Juventas Broline    Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.12,7a  2100    118    5 000 
 7        Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify           Ulf Ohlsson         Stefan Melander     1.12,7a  2100    102
11        Global Welcome          h   S.J.'s Caviar - Share the Promise  Erik Adielsson      Svante Båth         1.12,7a  2100    281  
 8        Rajesh Face             v   Raja Mirchi - Nippy Girl           Adrian Kolgjini     Adrian Kolgjini     1.13,0ag 2100    279 
 5        Catherine's Chevy (NO)  h   Catherine's Cavalli - Bullyoung    Jorma Kontio        Henry Rorgemoen     1.13,2a  2100    709 
 6        Lucifer Lane            h   Infinitif - Montreal Lane          Johan A Nilsson     Thomas L Nilsson    1.15,0ag 2100    251 
Tempo: första 500 1.09.0 (7 Disco Volante), 1000 1.12.7 (7 Disco Volante) sista 500 1.11.5
Segermarginal: 3 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  ZARENNE FAS* (IT) 5 br. h e VARENNE (IT) - MISS MUSCLE FAS (IT) e MUSCLES YANKEE (US)
Ägare:  Gragnaniello Francesco, Italien
Uppfödare:  Sa. FRA FAS SRL, Italien
Tidigare vinnare av Express Gaxes lopp
 
Till toppen

 Gävle 17 Oktober 2020
 Gävle Stora Pris - STL Gulddivisionen, Försök 3 i Meeting 7 (Final Solvalla 28 november)
 4-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                     Kön Härstamning                        Kusk                Tränare                 Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 2   1    From the Mine            v   From Above - Kålmans Tap Girl      Magnus A Djuse      Catarina Norqvist   1.12,2a  2140   150 000 
 6   2    Hachiko de Veluwe* (FI)  v   Timoko - Amazing Ride              Jorma Kontio        Timo Nurmos         1.12,3a  2140    75 000 
11   3    Heavy Sound              v   Ken Warkentin - Illustre November  Kenneth Haugstad    Daniel Redén        1.12,3a  2140    37 500 
 1   4    Milligan's School (US)   h   Yankee Glide - Tori Ann            Ulf Eriksson        Stefan Melander     1.12,3a  2140    19 000 
 5   5    Ural                     h   Jaded - Kaviar                     Rikard N Skoglund   Susanne Richter     1.12,4a  2140    12 000 
 7   6    Generaal Bianco (NL)     v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna    Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.12,4a  2140     8 000 
 4   7    Queer Fish               v   Varenne - Gambari                  Erik Adielsson      Magnus Träff        1.12,5a  2140     5 000 
10        Romanesque* (IT)         h   Love You - Guantanamera            Carl Johan Jepson   Björn Goop          1.12,5a  2140 
 8        Flash Håleryd            v   Conway Hall - Looking Flashy       Ulf Ohlsson         Ulf Stenströmmer    1.12,7a  2140 
 3        Lionel N.O. (NO)         h   Look De Star - Aurora Sign         Göran Antonsen      Göran Antonsen      1.12,8a  2140 
 9        Floris Baldwin* (NL)     v   Passing Renka - Tanja de Bruin     Örjan Kihlsröm      Trond Anderssen     1.12,9ag 2140 
12        Antonio Tabac            h   Crazed - Grace Tabac               Mika Forss          Jörgen Westholm     1.13,3a  2140
Tempo: första 500 1.08.4 (2 From the Mine), 1000 1.12.8 (2 From the Mine) sista 500 1.09.8
Segermarginal: en halv längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  FROM THE MINE 8 brskm. v e FROM ABOVE - KÅLMANS TAP GIRL e TAP IN (US)
Ägare:  Stall Grå HB, Umeå
Uppfödare:  Stall Grå HB, Umeå
Odds: 6.81
Tidigare vinnare av Gävle Stora Pris
 
Till toppen

 Åby 10 Oktober 2020
 Svenskt Mästerskap - STL Gulddivisionen, Försök 2 i Meeting 7 (Gr. II Nat.) (Final Solvalla 28 november)
 4-åriga och äldre svenska lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 500.000-250.000-125.000-62.500-37.500-20.000-20.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                 Kön Härstamning                            Kusk               Tränare                  Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Very Kronos          h   Ready Cash - Glide About               Erik Adielsson      Svante Båth         1.11,6a  2640   500 000
 1   2    Milliondollarrhyme   v   Ready Cash - Nursery Rhyme             Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson   1.11,7a  2640   250 000 
11   3    Cyber Lane           v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover          Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.11,8a  2640   125 000 
 3   4    Global Welcome       h   S.J.'s Caviar - Share the Promise      Ulf Ohlsson         Svante Båth         1.12,1a  2640    62 500 
 8   5    Pacific Face         v   Igor November - Peche de Ginai         Giuseppe Lubrano    Giuseppe Lubrano    1.12,2a  2640    37 500 
10   6    Mindyourvalue W.F.   v   Hövding Lavec - Mind Your Manners      Robert Bergh        Robert Bergh        1.12,2a  2640    20 000 
 9   7    Forfantone Am        h   Muscle Hill - Tamla Celeber            Torbjörn Jansson    Roger Walmann       1.12,3a  2640    20 000 
12        Racing Mange         h   Orlando Vici - Kära Kickan             Joakim Lövgren      Joakim Lövgren      1.12,3a  2640 
 5        Who's Who            h   Maharajah - Reality Pride              Örjan Kihlström     Pasi Aikio          1.12,4a  2640 
 7        Bucks to Burn        v   Ready Cash - Staro Yours Truly         Rebecca Dahlén      Daniel Redén        1.12,4a  2640 
 6        Pastor Power         v   Pastor Stephen - Tobina Pazzione       Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.12,6a  2640 
 2        Digital Ink          v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Per Lennartsson     Robert Bergh        1.12,8ag 2640 
Tempo: första 500 1.10.2 (4 Very Kronos), 1000 1.11.7 (4 Very Kronos) 2000 1.12.3 (4 Very Kronos), sista 500 1.09.7
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  VERY KRONOS 6 svbr. h e READY CASH (FR) - GLIDE ABOUT (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare:  Johansson Kjell, Huaröd
Uppfödare:  Allev. Kronos S.R.L. Soc Agr, Italien
Tidigare vinnare av Svenskt Mästerskap
 
Till toppen

 Solvalla 27 September 2020
 STL Open (Gr I Int) - Frances Bulwarks/Olle Anderssons lopp
 3-åriga och äldre.
 För hästar som samlat flest poäng i de femton försöken.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 750.000-375.000-185.000-100.000-60.000-30.000-20.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk               Tränare                  Tid  Dist   Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Missle Hill (US)        h   Muscle Hill - India Hall             Per Lennartsson     Daniel Redén        1.10,8a  2140     33  750 000
 7   2    Double Exposure (US)    s   Donato Hanover - K.D.Girl            Johan Untersteiner  Daniel Redén        1.10,8a  2140     19  375 000 
 3   3    Racing Mange            h   Orlando Vici - Kära Kickan           Joakim Lövgren      Joakim Lövgren      1.11,0a  2140    291  185 000 
 5   4    Generaal Bianco (NL)    v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna      Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.11,2a  2140    515  100 000 
 9   5    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann              Ulf eriksson        Stefan Melander     1.11,2a  2140     81   60 000 
10   6    Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme           Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson   1.11,3a  2140    130   30 000 
 8   7    Rajesh Face             v   Raja Mirchi - Nippy Girl             Adrian Kolgjini     Adrian Kolgjini     1.11,4ag 2140    609   20 000 
 2        Dreammoko* (FR)         h   Timoko - Uranie d'Atout              Björn Goop          Björn Goop          1.12,1a  2140    189 
 1        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Jorma Kontio        Stefan Melander     1.12,1a  2140    459 
 6        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll              Erik Adielsson      Stig H Johansson         uag 2140    420 
Tempo: första 500 1.07.3 (3 Racing Mange), 1000 1.10.4 (4 Missle Hill) sista 500 1.10.1 
Segermarginal: huvud 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MISSLE HILL (US) 5 br. h e MUSCLE HILL (US) - INDIA HALL (US) e GARLAND LOBELL (US) 
Ägare: Stall Zet (Redén Daniel) 
Uppfödare:  Silver Linden Farms, USA
Tidigare vinnare av Frances Bulwarks/Olle Anderssons lopp
 
Till toppen

 Färjestad 19 September 2020
 Uno Sweds Minneslopp - STL Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 7
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 8   1    Cyber Lane              v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover        Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.11,1a  2140  150 000 
 6   2    Forfantone Am           h   Muscle Hill - Tamla Celeber          Torbjörn Jansson    Roger Walmann       1.11,7a  2140   75 000 
 9   3    Heavy Sound             v   Ken Warkentin - Illustre November    Kenneth Haugstad    Daniel Redén        1.11,8a  2140   37 500 
 2   4    Global Welcome          h   S.J.'s Caviar - Share the Promise    Erik Adielsson      Svante Båth         1.11,8a  2140   19 000 
 4   5    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Jorma Kontio        Stefan Melander     1.11,8a  2140   12 000 
 7   6    Voltaire Gifont* (IT)   h   Quaker Jet - Realm of Fancy          Björn Goop          Björn Goop          1.11,9a  2140    8 000 
10   7    Chianti                 h   Scarlet Knight - Face for Ever       Carl Johan Jepson   Björn Goop          1.12,0a  2140    5 000 
11        Giveitgasandgo (US)     h   Yankee Glide - Mazda Hanover         Stefan Persson      Björn Goop          1.12,0a  2140 
 3        West Wing               v   Steinlager - Westgate                Paula A Gyllenberg  Micael Broberg      1.12,3a  2140 
 1        Gigant Invalley         h   Gigant Neo - Fachi                   Gunnar Austevoll    Truls Desserud      1.12,3a  2140 
 5        Who's Who               h   Maharajah - Reality Pride            Örjan Kihlström     Pasi Aikio             d11ag 2140 
12        Deep Sea Dream (NO)     v   Offshore Dream - Nightlight          Tom Erik Solberg    Gaute Lura                   2140 
Tempo: första 500 1.08.4 (8 Cyber Lane), 1000 1.12.0 (8 Cyber Lane) sista 500 1.07.0 
Segermarginal: 6 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: CYBER LANE 7 ljbr. v e RAJA MIRCHI - SYBARIS HANOVER (US) e CANTAB HALL (US) 
Ägare: Levaux AB, Limhamn 
Uppfödare: Prestera International AB, Limhamn 
Tidigare vinnere av Uno Sweds Minneslopp
 
Till toppen

 Hagmyren 12 September 2020
 E.J:s Guldsko - STL Gulddivisionen - STL Open, försök 15
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                      Kusk                Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 6   1    Missle Hill (US)        h   Muscle Hill - India Hall         Per Lennartsson     Daniel Redén       1.10,5a  1640  150 000 
 3   2    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann          Ulf Eriksson        Stefan Melander    1.10,6a  1640   75 000 
 5   3    From the Mine           v   From Above - Kålmans Tap Girl    Magnus A Djuse      Catarina Norqvist  1.11,0a  1640   37 500 
 9   4    Dreammoko* (FR)         h   Timoko - Uranie d'Atout          Ulf Ohlsson         Björn Goop         1.11,3a  1640   19 000 
 7   5    GlobalSatisfaction      v   Kadabra - Glide Path             Jorma Kontio        Timo Nurmos        1.11,3a  1640   12 000 
 2   6    Antonio Tabac           h   Crazed - Grace Tabac             Jörgen Westholm     Jörgen Westholm    1.11,7a  1640    8 000 
11   7    Inti Boko               v   Chocolatier - Sue Boko           Mika Forss          Timo Nurmos        1.12,7ag 1640    5 000 
 4        Very Kronos             h   Ready Cash - Glide About         Erik Adielsson      Svante Båth        1.18,0ag 1640 
 8        Ural                    h   Jaded - Kaviar                   Rikard N Skoglund   Susanne Richter         uag 1640 
 1        Chianti                 h   Scarlet Knight - Face for Ever   Carl Johan Jepson   Björn Goop           dtr3a  1640
12        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll          Mats E Djuse        Stig H Johansson       d7ag 1640 
10        J.H.Mannerheim          v   From Above - Cindy Hall          Daniel Wäjersten    Daniel Wäjersten            1640 
Tempo: första 500 10.4 (6 Missle Hill), 1000 11.2 (6 Missle Hill) sista 500 9.4 
Segermarginal:  1 längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MISSLE HILL (US) 5 br. h e MUSCLE HILL (US) - INDIA HALL (US) e GARLAND LOBELL (US) 
Ägare: Stall Zet (Redén Daniel) 
Uppfödare:  Silver Linden Farms, USA
Odds: 1.92
Tidigare vinnare av E.J:s Guldsko
 
Till toppen

 Jägersro 5 September 2020
 Birger Bengtssons Minne 2020 - STL Gulddivisionen - STL Open, försök 14
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr. OBS! Ingen Gulddivisionsfinal i detta meeting.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                       Kusk                  Tränare                   Tid  Dist   Odds     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 7   1    Mellby Free            s   Muscle Hill - Mellby Ticket       Björn Goop            Björn Goop            1.10,1a  1640     78  150 000
 1   2    Racing Mange           h   Orlando Vici - Kära Kickan        Joakim Lövgren        Joakim Lövgren        1.10,2a  1640     29   75 000 
 3   3    Forfantone Am          h   Muscle Hill - Tamla Celeber       Torbjörn Jansson      Roger Walmann         1.10,4a  1640     47   37 500 
 5   4    Voltaire Gifont* (IT)  h   Quaker Jet - Realm of Fancy       Carl Johan Jepson     Björn Goop            1.10,5a  1640    490   19 000 
11   5    Pastore Bob            v   From Above - Estrada O.R.         Johan Untersteiner    Johan Untersteiner    1.10,8a  1640    345   12 000 
 8   6    Evaluate (US)          h   Andover Hall - Blathin            Örjan Kihlström       Stefan Melander       1.10,9a  1640    624    8 000 
 4   7    Ghazi B.R. (NO)        h   Cantab Hall- Fiery Chip           Christoffer Eriksson  Christoffer Eriksson  1.11,1a  1640    142    5 000 
 6        Generaal Bianco (NL)   v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna   Peter Untersteiner    Peter Untersteiner    1.11,2ag 1640     78 
12        Monark Newmen          h   Orlando Vici - Lady Value         Fredrik Persson       Fredrik Persson       1.11,a   1640    391 
10        Donatomite (US)        v   Donato Hanover - Malvictorian     Paw Mahony            Paw Mahony            1.11,3a  1640   2052
 2        Esprit Sisu            v   Ready Cash - Yankee T.L.          Erik Adielsson        Svante Båth              d11ag 1640     57 
 9        Speedy Face            h   Joke Face - Feelin Fiesty         Adrian Kolgjini       Adrian Kolgjini          d12ag 1640    303
Tempo: första 500 9.4 (7 Mellby Free), 1000 10.4 (7 Mellby Free) sista 500 9.5
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MELLBY FREE 6 mbr. s e MUSCLE HILL (US) - MELLBY TICKET e WINDSONG'S LEGACY (US) 
Ägare: Mellby Gård AB, Malmö
Uppfödare:  Mellby Gård AB, Malmö
Tidigare vinnare av Birger Bengtssons Minne
 
Till toppen

 Bergsåker 29 Augusti 2020
 K-Bygg Sundsvall Open Trot - (Gr I Int) - STL Gulddivisionen - STL Open, försök 13
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 1.000.000-400.000-200.000-100.000-50.000 (5 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                         Kusk               Tränare                Tid  Dist  Odds       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 1   1    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann            Ulf Eriksson        Stefan Melander    1.10,6a  2140    57  1 000 000 
 3   2    Sorbet                  h   Super Photo Kosmos - Altar Bound   Per Linderoth       Daniel Redén       1.10,9a  2140    80    400 000 
 8   3    Who's Who               h   Maharajah - Reality Pride          Örjan Kihlström     Pasi Aikio         1.11,0a  2140    44    200 000 
 9   4    Antonio Tabac           h   Crazed - Grace Tabac               Mika Forss          Jörgen Westholm    1.11,1a  2140   248    100 000 
 6   5    Vagabond Bi (IT)        v   Varenne - Felicity Bi              Ulf Ohlsson         David Persson      1.11,3a  2140   157     50 000 
10        Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme         Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson  1.11,5a  2140    79 
 2        Pacific Face            v   Igor November - Peche de Ginai     Giuseppe Lubrano    Giuseppe Lubrano   1.11,5a  2140   513 
 7        Moni Viking* (NO)       h   Maharajah - Jeunesse Doree         Björn Goop          Björn Goop         1.11,6a  2140    32 
 5        Rajesh Face             v   Raja Mirchi - Nippy Girl           Adrian Kolgjini     Adrian Kolgjini    1.11,8ag 2140   116 
 4        Handsome Brad           h   Brad de Veluwe - Ulrica M.         Carl Johan Jepson   Ulf Stenströmmer   2140   
Strukna: 4 HANDSOME BRAD (hälta, startförbud 200829-200908)
Tempo: första 500 1.10.4 (1 Milligan's School), 1000 1.12.3 (1 Milligan's School) sista 500 1.08.4
Segermarginal: 3 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: MILLIGAN'S SCHOOL (US) 7 br. h e YANKEE GLIDE (US) - TORI ANN (US) e S.J.'S PHOTO (US)
Ägare: Stall T.Z. (Melander Stefan)
Uppfödare:  McClelland Richard & Joyce A, USA 
Tidigare vinnare av Sundsvall Open Trot
 
Till toppen

 Solänget 22 Augusti 2020
 Silverörnen - STL Gulddivisionen - STL Open, Försök 12 - Swedbank
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                             Kusk               Tränare                Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Mindyourvalue W.F.      v   Hövding Lavec - Mind Your Manners       Ove A Lindqvist    Robert Bergh       1.11,8a  2140   150 000 
 5   2    Bucks to Burn           v   Ready Cash - Staro Yours Truly          Örjan Kihlström    Daniel Redén       1.11,9a  2140    75 000 
12   3    Esprit Sisu             v   Ready Cash - Yankee T.L.                Ulf Ohlsson        Svante Båth        1.12,1a  2140    37 500 
11   4    From the Mine           v   From Above - Kålmans Tap Girl           Rikard N Skoglund  Catarina Norqvist  1.12,1a  2140    19 000 
 9   5    Evaluate (US)           h   Andover Hall - Blathin                  Carl Johan Jepson  Stefan Melander    1.12,2a  2140    12 000 
 7   6    J.H.Mannerheim          v   From Above - Cindy Hall                 Daniel Wäjersten   Daniel Wäjersten   1.12,2a  2140     8 000 
 6   7    Rose Run Sydney (US)    s   Triumphant Caviar - Stonebridge Dancer  Sandra Eriksson    Daniel Redén       1.12,3a  2140     5 000 
 2        Top of the World* (FI)  v   Conway Hall - Pilgrims Redhead          John Östman        Ari Aatsinki       1.12,4a  2140 
10        Regent Zet*             v   Tibbe Lavec - Fayline                   Micael Melander    Janita Luttunen    1.12,5a  2140 
 1        Eder Bob                h   Crazed - Kesystone Blaze                Per Linderoth      Anna Näslund       1.13,6a  2140
 3        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll                 Erik Adielsson     Stig H Johansson       duag 2140 
 8        Dreammoko* (FR)         h   Timoko - Uranie d'Atout                 Björn Goop         Björn Goop         2140 
Tempo: första 500 1.08.5 (1 Eder Bob), 1000 1.11.8 (5 Bucks to Burn)
Segermarginal: hals
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MINDYOURVALUE W.F. 7 br. v e HÖVDING LAVEC - MIND YOUR MANNERS e DAHIR DE PRELONG (FR)
Ägare: Englund Christer & Markström Jacob 
Uppfödare:  WF Förvaltning AB, Boden 
Tidigare vinnare av Silverörnen
 
Till toppen

 Romme 15 Augusti 2020
 American Trot - STL Gulddivisionen - STL Open, Försök 11
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                 Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme           Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson   1.10,2a  1640   150 000
 7   2    Generaal Bianco (NL)    v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna      Carl Johan Jepson   Peter Untersteiner  1.10,5a  1640    75 000 
 5   3    Ural                    h   Jaded - Kaviar                       Rikard N Skoglund   Susanne Richter     1.10,6a  1640    37 500 
 8   4    Chianti                 h   Scarlet Knight - Face for Ever       Björn Goop          Björn Goop          1.10,8ag 1640    19 000 
 3   5    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly            Jorma Kontio        Katja Melkko        1.10,8a  1640    12 000 
 9   6    GlobalSatisfaction      v   Kadabra - Glide Path                 Magnus A Djuse      Timo Nurmos         1.11,0a  1640     8 000 
10   7    Lawmaker (CA)           h   Muscle Massive - Pretty Amigo        Hans G Eriksson     William Eriksson    1.11,5a  1640     5 000 
 2        Nimbus C.D.             v   Mythical Lindy - Kiss of Life        Peter G Norman      Peter G Norman      1.11,6a  1640 
11        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Örjan Kihlström     Stefan Melander     1.11,7a  1640 
 6        Vacqueyras              v   Dream Vacation - Tropic Heat         Thomas Åhlund       Thomas Åhlund       1.13,2a  1640 
 1        Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann              Ulf Eriksson        Stefan Melander     1.17,3ag 1640 
12        Speedy Face             h   Joke Face - Feelin Fiesty            Erik Adielsson      Adrian Kolgjini              1640 
Tempo: första 500 10.0 (2 Nimbus C.D.), 1000 12.0 (2 Nimbus C.D.) sista 500 8.0
Segermarginal: 3 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MILLIONDOLLARRHYME 6 sv. v e READY CASH (FR) - NURSERY RHYME e CREDIT WINNER (US) 
Ägare: MDR Trotting HB (Larsson Fredrik B) 
Uppfödare: HB Olivias Son, Lidköping
Tidigare vinnare av American Trot
 
Till toppen

 Åby 8 Augusti 2020
 Sofiero Åby Stora Pris (Gr I Int) - STL Open, Försök 10
 3-åriga och äldre.
 3140 m. Autostart.
 Detta är ett inbjudningslopp. Åby Travsällskap tar ut tio av de tolv startande hästarna till detta lopp, övriga två
 platser tillsätts genom vinnaren från Axevallalöpning den 18/7 på Axevalla samt den häst som samlat flest poäng i de fyra försöken i Summer Meeting Stayerserie.
 Den häst som har mest poäng i Summer Meeting Stayerserie får välja startspår övriga hästar lottas på resterande lediga startspår.
 Pris: 2.000.000-800.000-400.000-200.000-100.000-50.000-30.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                Kön Härstamning                        Kusk                Tränare                 Tid  Dist  Odds        Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 8   1    Moni Viking* (NO)   h   Maharajah - Jeunesse Doree         Björn Goop          Björn Goop          1.12,4a  3140    30   2 000 000
 6   2    Who's Who           h   Maharajah - Reality Pride          Örjan Kihlström     Pasi Aikio          1.12,5a  3140    42     800 000
11   3    Cyber Lane          v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover      Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.12,7a  3140   171     400 000 
 2   4    Cokstile* (NO)      h   Quite Easy U.S. - Joystile         Wilhelm Paal        Wilhelm Paal        1.12,7a  3140    47     200 000 
 4   5    Pacific Face        v   Igor November - Peche de Ginai     Giuseppe Lubrano    Giuseppe Lubrano    1.12,7a  3140   463     100 000 
 3   6    Handsome Brad       h   Brad de Veluwe - Ulrica M.         Carl Johan Jepson   Ulf Stenströmmer    1.12,8a  3140   106      50 000 
12   7    Very Kronos         h   Ready Cash - Glide About           Erik Adielsson      Svante Båth         1.12,8a  3140   412      30 000 
 1        Ble du Gers (FR)    v   Quinoa du Gers - Moorea            Per Oleg Midtfjeld  Frode Hamre         1.12,8a  3140   166 
 9        Mindyourvalue W.F.  v   Hövding Lavec - Mind Your Manners  Robert Bergh        Robert Bergh        1.12,8a  3140   866 
 5        Velvet Gio (IT)     v   Nad Al Sheba - Mind Wise As        Jorma Kontio        Magnus Dahlén       1.12,9a  3140   313 
10        Makethemark         h   Maharajah - Global Naughty         Ulf Ohlsson         Petri Salmela       1.12,9a  3140   288 
 7        Don Williams* (FR)  h   Opus Viervil - Miss Williams       Mika Forss          Markku Nieminen     1.13,0a  3140   142 

Tempo: första 500 9.9 (3 Handsome Brad), 1000 13.9 (6 Who's Who) 2000 13.7 (6 Who's Who), sista 500 9.6
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  MONI VIKING* (NO) 7 fux h e MAHARAJAH - JEUNESSE DOREE e COKTAIL JET (FR)
Ägare: Lyng Jan, Norge
Uppfödare:  Lyng Jan, Norge 
 
Till toppen

 Rättvik 1 Augusti 2020
 Ego Boys Minne - STL Gulddivisionen - STL Open, Försök 9
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk               Tränare               Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 4   1    Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll              Erik Adielsson     Stig H Johansson  1.09,8a  1640  150 000 
 2   2    Chianti                 h   Scarlet Knight - Face for Ever       Björn Goop         Björn Goop        1.10,1a  1640   75 000 
 5   3    GlobalSatisfaction      v   Kadabra - Glide Path                 Örjan Kihlström    Timo Nurmos       1.10,4a  1640   37 500
 7   4    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly            Torbjörn Jansson   Katja Melkko      1.10,4a  1640   19 000 
 1   5    Heavy Sound             v   Ken Warkentin - Illustre November    Kenneth Haugstad   Daniel Redén      1.10,4a  1640   12 000 
10   6    Esprit Sisu             v   Ready Cash - Yankee T.L.             Ulf Ohlsson        Svante Båth       1.10,5a  1640    8 000 
 9   7    Ural                    h   Jaded - Kaviar                       Rikard N Skoglund  Susanne Richter   1.10,5a  1640    5 000 
11        Nimbus C.D.             v   Mythical Lindy - Kiss of Life        Peter G Norman     Peter G Norman    1.10,5a  1640 
12        Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star             Tomas Pettersson   Anders Jonsson    1-10,5a  1640 
 8        Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway       Emilia Leo         Stefan Melander   1.10,6a  1640 
 6        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Carl Johan Jepson  Stefan Melander   1.11,7a  1640 
 3        West Wing               v   Steinlager - Westgate                Magnus A Djuse     Micael Broberg        d3ag 1640 
Tempo: första 500 9.0 (4 Diamanten), 1000 10.8 (4 Diamanten) sista 500 7.9 
Segermarginal: 2.5 längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: DIAMANTEN 7 br. h e ADRIAN CHIP (US) - IATA KÄLL e ATA STAR L. 
Ägare: Forspro AB, m fl 
Uppfödare: Froode Lars-Otten, Trensum 
Tidigare vinnare av Ego Boys Minne
 
Till toppen

 Bollnäs 25 Juli 2020
 Gulddivisionen -  , Försök 1 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                             Kusk               Tränare              Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 2   1    Dreammoko* (FR)         h   Timoko - Uranie d'Atout                 Björn Goop         Björn Goop       1.10,7a  1640  150 000 
 5   2    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover     Rikard N Skoglund  Stefan Melander  1.10,8a  1640   75 000 
10   3    Esprit Sisu             v   Ready Cash - Yankee T.L.                Ulf Ohlsson        Svante Båth      1.11,1a  1640   37 500 
 9   4    Rose Run Sydney (US)    s   Triumphant Caviar - Stonebridge Dancer  Örjan Kihlström    Daniel Redén     1.11,2a  1640   19 000 
 1   5    Hill Street (US)        h   Mucle Hill - Think Twice                Daniel Redén       Daniel Redén     1.11,3a  1640   12 000 
 8   6    Nappa Scar              h   Scarlet Knight - Butterfly Player       Per Lennartsson    Per Lennartsson  1.11,3a  1640    8 000 
 3   7    Queer Fish              v   Varenne - Gambari                       Ulf Eriksson       Magnus Träff     1.11,5a  1640    5 000 
11        Donatomite (US)         v   Donato Hanover - Malvictorian           Paw Mahony         Paw Mahony       1.11,7a  1640 
 6        Erik Sting              v   Sam Bourbon - Hottentott                Mika Forss         Timo Nurmos      1.11,9ag 1640 
 7        Super Nice              h   Orlando Vici - Flax Avenue              Torbjörn Jansson   Sten O Jansson   1.11,9a  1640 
 4        Vacqueyras              v   Dream Vacation - Tropic Heat            Thomas Åhlund      Thomas Åhlund    1.12,4a  1640 
Tempo: första 500 8.4 (1 Hill Street), 1000 10.8 (1 Hill Street) sista 500 11.5 
Segermarginal: en halv längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: DREAMMOKO* (FR) 7 fux h e TIMOKO* (FR) - URANIE D'ATOUT (FR) e KAISY DREAM (FR) 
Ägare: Stins Jan, Nederländerna 
Uppfödare:  van Klaveren P M, Nederländerna 
Tidigare vinnare av Bollnäsloppet
 
Till toppen

 Axevalla 18 Juli 2020
 Axevallalöpning -  STL Gulddivisionen - STL Open, försök 6
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare               Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 7   1    Handsome Brad           h   Brad de Veluwe - Ulrica M.           Carl Johan Jepson   Ulf Stenströmmer  1.13,3a  2640  150 000 
11   2    Rajesh Face             v   Raja Mirchi - Nippy Girl             Adrian Kolgjini     Adrian Kolgjini   1.13,4ag 2640   75 000 
 8   3    Floris Baldwin* (NL)    v   Passing Renka - Tanja de Bruin       Ulf Ohlsson         Trond Anderssen   1.13,5a  2640   37 500 
 3   4    Order to Fly            h   Order by Fax - Too Fat to Fly        Per Lennartsson     Per Lennartsson   1.13,6a  2640   19 000 
 6   5    Västerbo Exact          v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare    Thomas Uhrberg      Roger Persson     1.13,8a  2640   12 000 
 2   6    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund   Stefan Melander   1.13,8a  2640    8 000 
10   7    Monark Newmen           h   Orlando Vici - Lady Value            Fredrik Persson     Fredrik Persson   1.13,9ag 2640    5 000 
 1        Romanesque* (IT)        h   Love You - Guantanamera              Örjan Kihlström     Björn Goop        1.14,1a  2640 
 5        Västerbo Grosbois       v   Good As Gold - Tatum Trot            Rauno Pöllänen      Rauno Pöllänen        d5ag 2640 
 9        Yes Mickey (US)         v   Muscle Hill - My Favorite Chip       Robert Bergh        Robert Bergh          d9ag 2640 
 4        Speedy Face             h   Joke Face - Feelin Fiesty            Erik Adielsson      Adrian Kolgjini       duag 2640 
Tempo: första 500 1.09.2 (2 Snowstorm Hanover), 1000 1.13.0 (1 Romanesque*) 
Segermarginal: en halv längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: HANDSOME BRAD 7 mbr. h e BRAD DE VELUWE (FI) - ULRICA M. e RED XING (US) 
Ägare: Lemitek AB, Aneby 
Uppfödare: Lemitek AB, Aneby 
Tidigare vinnare av Axevallalöpning 
 
Till toppen

 Årjäng 11 Juli 2020
 Årjängs Stora Sprinterlopp - Gazza Degatos Minneslopp (Gr II, Int) - STL Gulddivisionen - STL Open, försök 5
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 500.000-250.000-125.000-62.500-37.500-(20.000)-(20.000) kr.

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 3   1    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann              Ulf eriksson        Stefan Melander    1.09,8a  1640   500 000 
 5   2    Gigant Invalley         h   Gigant Neo - Fachi                   Gunnar Austevoll    Truls Desserud     1.10,1a  1640   250 000 
 7   3    Sorbet                  h   Super Photo Kosmos - Altar Bound     Örjan Kihlström     Daniel Redén       1.10,4a  1640   125 000 
 1   4    Stepping Spaceboy       h   Dream Vacation - Stepping Space      Wilhelm Paa l       Wilhelm Paal       1.10,5a  1640    62 500 
10   5    Mindyourvalue W.F.      v   Hövding Lavec - Mind Your Manners    Robert Bergh        Robert Bergh       1.10,7a  1640    37 500 
 8   6    Racing Mange            h   Orlando Vici - Kära Kickan           Joakim Lövgren      Joakim Lövgren     1.11,0a  1640    20 000 
 9        Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme           Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson  1.11,5a  1640 
 2        Mellby Free             s   Muscle Hill - Mellby Ticket          Bjrn Goop           Björn Goop             duag 1640 
 6        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund   Stefan Melander        d8ag 1640 
 4        Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson         Stefan Melander        d9ag 1640 

Tempo: första 500 1.09.8 (3 Milligan's School), 1000 1.10.6 (3 Milligan's School) sista 500 1.08.9
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare:  MILLIGAN'S SCHOOL (US) 7 br. h e YANKEE GLIDE (US) - TORI ANN (US) e S.J.'S PHOTO (US)
Ägare:  Stall T.Z. (Melander Stefan)
Uppfödare:  McClelland Richard & Joyce A, USA 
Tempo: 
Segermarginal: 
Banförhållande: 
Segrare: 
Ägare: 
Uppfödare:  
Tidigare vinnare av Årjängs Stora Sprinterlopp
 
Till toppen

 Halmstad 4 Juli 2020
 STL Gulddivisionen - STL Open, försök 4
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 200.000-100.000-50.000-26.500-17.000-10.000-6.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                         Kusk                  Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
  1  1    Generaal Bianco (NL)    v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna     Peter Untersteiner    Peter Untersteiner    1.12,7a  2140  200 000 
  3  2    Velvet Gio (IT)         v   Nad Al Sheba - Mind Wise As         Ulf Ohlsson           Magnus Dahlén         1.12,9a  2140  100 000 
  6  3    Cyber Lane              v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover       Johan Untersteiner    Johan Untersteiner    1.12,9a  2140   50 000 
  8  4    Milligan's School (US)  h   Yankee Glide - Tori Ann             Ulf eriksson          Stefan Melander       1.12,9a  2140   26 500 
 12  5    Ghazi B.R. (NO)         h   Cantab Hall- Fiery Chip             Christoffer Eriksson  Christoffer Eriksson  1.12,9a  2140   17 000 
  7  6    Hard Times (NO          h   Coktail Jet - Tigerlily             Rikard N Skoglund     Ola Åsebö             1.13,1a  2140   10 000 
  5  7    Ragazzo da Sopra        h   From Above - Larome                 Björn Goop            Björn Goop            1.13,1a  2140    6 000 
 11       Im Your Captain (US)    h   Muscle Hill - Frisky Strike         Jan Henriksson        Jeanet Årman          1.13,3a  2140 
  9       Västerbo Exact          v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare   Thomas Uhrberg        Roger Persson              uag 2140
  2       Very Kronos             h   Ready Cash - Glide About            Erik Adielsson        Svante Båth               d9ag 2140 
 10       Stepping Spaceboy       h   Dream Vacation - Stepping Space     Wilhelm Paal          Wilhelm Paal              duag 2140 
  4       Montdore                h   Love You - Self Made Woman          Robert Bergh          Robert Bergh              duag 2140 
Tempo: första 500 1.11.5 (3 Velvet Gio), 1000 1.15.3 (3 Velvet Gio) sista 500 1.11.8 
Segermarginal: 2 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: GENERAAL BIANCO* (NL) 7 br. v e UFO KIEVITSHOF (DE) - ZASKIA FORTUNA (NL) e COKTAIL JET (FR) 
Ägare: de Bruin Michel, Nederländerna 
Uppfödare: van der Horst J.H., Nederländerna 
 
Till toppen

 Kalmar 21 Juni 2020
 Kalmarsundspokalen 2020 -  STL Gulddivisionen - STL Open, försök 3
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                     Kön Härstamning                        Kusk               Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
12   1    Tae Kwon Deo (US)        h   Muscle Hill - Brigham Dream        Adrian Kolgjini    Adrian Kolgjini    1.09,6a  1640  150 000 
 1   2    Tycoon Conway Hall* (DK) h   Conway Hall - Golden Sunday        Flemming Jensen    Flemming Jensen    1.10,2a  1640   75 000 
 9   3    Monark Newmen            h   Orlando Vici - Lady Value          Fredrik Persson    Fredrik Persson    1.10,3a  1640   37 500 
10   4    Disco Volante            v   Scarlet Knight - Glorify           Ulf Ohlsson        Stefan Melander    1.10,4a  1640   19 000 
11   5    Esprit Sisu              v   Ready Cash - Yankee T.L.           Erik Adielsson     Svante Båth        1.10,4a  1640   12 000 
 7   6    Baron Gift               h   Gift Kronos - Countesse Photo      Jorma Kontio       Rickard Svanstedt  1.10,4a  1640    8 000 
 6   7    Lionel N.O. (NO)         h   Look De Star - Aurora Sign         Göran Antonsen     Göran Antonsen     1.10,5a  1640    5 000 
 5        Gareth Boko              h   Make It Happen - Vanilla Boko      Marc Elias         Conrad Lugauer     1.10,5a  1640 
 4        Canari Match (FR)        h   Extreme Aunou - Ruelle d'Ostal     Örjan Kihlström    Daniel Redén       1.10,7a  1640 
 2        Västerbo Exact           v   Racer Bourbon - Västerbovivinnare  Johan Svensson     Roger Persson        distag 1640 
 3        Photo Lavec* (NO)        h   S.J.'s Photo - Joyful Lavec        Bo Westergaard     Bo Westergaard         duag 1640 
 8        Stepping Spaceboy        h   Dream Vacation - Stepping Space    Wilhelm Paal       Wilhelm Paal                1640 
Tempo: första 500 1.10.0 (1 Tycoon Conway Hall*), 1000 1.10.5 (12 Tae Kwon Deo) sista 500 1.10.5 
Segermarginal: 5 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: TAE KWON DEO (US) 5 mbr. h e MUSCLE HILL (US) - BRIGHAM DREAM (CA) e KAISY DREAM (FR) 
Ägare: WhapCapital AB, Stall Behåll AB& Erkén 
Uppfödare: Deo Volente Farms LLC, USA 
Tidigare vinnare av Kalmarsundspokalen
 
Till toppen

 Boden 13 Juni 2020
 Norrbottens Stora Pris (Gr I Int - UET Masters Series) -  - STL Gulddivisionen - STL Open, försök 2
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 500.000-250.000-100.000-50.000-25.000-15.000-15.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                Kön Härstamning                        Kusk                Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 2   1    Antonio Tabac       h   Crazed - Grace Tabac               Mika Forss          Jörgen Westholm    1.11,1a  2140  500 000 
 3   2    Makethemark         h   Maharajah - Global Naughty         Ulf Ohlsson         Petri Salmela      1.11,3a  2140  250 000 
 4   3    Stoletheshow (NO)   h   Dream Vacation - Abba Hall         Rikard N Skoglund   Marcus Lindgren    1.11,3a  2140  100 000 
10   4    Milliondollarrhyme  v   Ready Cash - Nursery Rhyme         Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson  1.11,4a  2140   50 000 
 6   5    Dreammoko* (FR)     h   Timoko - Uranie d'Atout            Torbjörn Jansson    Björn Goop         1.11,4a  2140   25 000 
 5   6    Esprit Sisu         v   Ready Cash - Yankee T.L.           Örjan Kihlström     Svante Båth        1.11,4a  2140   15 000 
 9   7    Mindyourvalue W.F.  v   Hövding Lavec - Mind Your Manners  Robert Bergh        Robert Bergh       1.11,4a  2140   15 000 
 8        Unique Juni         s   Uptown Yankee - Staro Unique       Jorma Kontio        Jörgen Westholm    1.11,4a  2140 
 7        Zaniah Bi* (IT)     s   Equinox Bi - Fendi Bi              Björn Goop          Björn Goop         1.11,5a  2140 
 1        Hard Times          h   Coktail Jet - Tigerlily            Jimmy H Andersson   Ola Åsebö             d10ag 2140 
Tempo: första 500 1.10.1 (2 Antonio Tabac), 1000 1.11.9 (2 Antonio Tabac) sista 500 1.11.0 
Segermarginal: 1.5 längd 
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: ANTONIO TABAC 8 svskm. h e CRAZED (US) - GRACE TABAC e TAP IN (US) 
Ägare: Haanpää Tomas, Tierp 
Uppfödare: Karlsson Gerth-Ove, Östervåla 
Tidigare vinnare av Norrbottens Stora Pris 
 
Till toppen

 Östersund 6 Juni 2020
 Jämtlands Stora Pris (Gr II - UET Masters Series) -  STL Gulddivisionen STL - Open, försök 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 500.000-250.000-100.000-50.000-25.000-(15.000)-(15.000) kr.

N:r Plac. Häst                  Kön Härstamning                        Kusk               Tränare                  Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler - STL Open
 3   1    Handsome Brad         h   Brad de Veluwe - Ulrica M.         Carl Johan Jepson   Ulf Stenströmmer    1.12,3a  2140  500 000 
 6   2    Velvet Gio (IT)       v   Nad Al Sheba - Mind Wise As        Ulf Ohlsson         Magnus Dahlén       1.12,4a  2140  250 000 
 2   3    Very Kronos           h   Ready Cash - Glide About           Erik Adielsson      Svante Båth         1.12,5a  2140  100 000 
 8   4    Double Exposure (US)  s   Donato Hanover - K.D.Girl          Örjan Kihlström     Daniel Redén        1.12,5a  2140   50 000 
 1   5    Cyber Lane            v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover      Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.12,6a  2140   25 000 
10   6    Mindyourvalue W.F.    v   Hövding Lavec - Mind Your Manners  Robert Bergh        Robert Bergh        1.12,7a  2140   15 000 
 9        Une Etoile Gar* (IT)  s   Varenne - Lorin                    Jorma Kontio        Timo Nurmos         1.12,8a  2140 
 7        Campo Bahia           h   Muscle Hill - Americandream A.T.   Conrad Lugauer      Conrad Lugauer      1.12,9a  2140 
 4        Minnestads el Paso    h   Adrian Chip - Bologna              Rebecca Dahlén      Dennis Palmqvist    1.13,6a  2140 
 5        Angle of Attack       v   Scarlet Knight - Magyare Turgot    Per Lennartsson     Robert Bergh        1.16,0a  2140 
Tempo: första 500 1.10.5 (1 Cyber Lane), 1000 1.12.6 (1 Cyber Lane) sista 500 1.10.7 
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Något tung bana 
Segrare: HANDSOME BRAD 7 mbr. h e BRAD DE VELUWE (FI) - ULRICA M. e RED XING (US) 
Ägare: Lemitek AB, Aneby
Uppfödare: Lemitek AB, Aneby 
Tidigare vinnare av Jämtlands Stora Pris
 
Till toppen

 Gävle 23 Maj 2020
 Vägen till Elitloppet -  STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1609 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                             Kusk                Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Racing Mange            h   Orlando Vici - Kära Kickan              Joakim Lövgren      Joakim Lövgren      1.09,7a  1609  300 000 
 1   2    Conrads Rödluva         s   S.J.'s Caviar - Moviestar               Örjan Kihlström     Daniel Redén        1.09,7a  1609  150 000 
 2   3    Billie de Montfort (FR) s   Jasmin de Flore - Quismy de Montfort    Björn Goop          Sébastien Guarato   1.09,8a  1609   68 000 
10   4    Minnestads el Paso      h   Adrian Chip - Bologna                   Rebecca Dahlén      Dennis Palmqvist    1.10,0a  1609   33 000 
 5   5    Zarenne Fas (IT)        h   Varenne - Miss Muscle Fas               Rikard N Skoglund   Jerry Riordan       1.10,1a  1609   19 000 
 6   6    Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll                 Erik Adielsson      Stig H Johansson    1.10,2a  1609   11 500 
 9   7    Rose Run Sydney (US)    s   Triumphant Caviar - Stonebridge Dancer  Mats E Djuse        Daniel Redén        1.10,4a  1609    7 500 
 7        Ferrari B.R. (NO)       h   Muscles Yankee - Bauxite                Per Oleg Midtfjeld  Per Oleg Midtfjeld  1.10,4a  1609 
 3        Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo           Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt   1.10,4a  1609 
 8        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover     Jorma Kontio        Stefan Melander     1.10,7a  1609 
Tempo: första 500 1.08.1 (4 Racing Mange), 1000 1.10.5 (4 Racing Mange) sista 500 1.09.1 
Segermarginal: huvud 
Banförhållande: lätt bana 
Segrare: RACING MANGE 7 br. h e ORLANDO VICI (FR) - KÄRA KICKAN e ALF PALEMA (US) 
Ägare: Aac Nybrostrand Invest AB & YTAAB AB 
Uppfödare: Djupdahl Madeleine, Grimeton 
 
Till toppen

 Mantorp 16 Maj 2020
 Östgötaloppet -  STL Gulddivisionen, Försök 8 i Meeting 3 (Final Gävle 23 maj)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                 Kön Härstamning                         Kusk               Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Mindyourvalue W.F.   v   Hövding Lavec - Mind Your Manners   Robert Bergh       Robert Bergh        1.13,1a  2640  150 000 
11   2    Handsome Brad        h   Brad de Veluwe - Ulrica M.          Carl Johan Jepson  Ulf Stenströmmer    1.13,1a  2640   75 000 
 7   3    Dreammoko* (FR)      h   Timoko - Uranie d'Atout             Björn Goop         Björn Goop          1.13,3a  2640   37 500 
 3   4    Michelangelo Ås      v   Allstar Hall - Harmonica Ås         Örjan Kihlström    Daniel Redén        1.13,7a  2640   19 000 
10   5    Racing Brodda        s   Prodigious - Ronda Brick            Mattias Djuse      Mattias Djuse       1.13,8a  2640   12 000 
 2   6    Mellby Drake         v   Viking Kronos - U.Dont Wanna Know   Pieters Dwight     Robert Bergh        1.13,9a  2640    8 000 
12   7    Hotshot Luca* (FI)   h   Dream Vacation - Emma Rose          Erik Adielsson     Pekka Korpi         1.14,0a  2640    5 000 
 1        Charrua Forlan       v   Up Front Larry - Friska Bar         Torbjörn Jansson   Hans-Owe Sundberg   1.14,0a  2640 
 4        Chief Orlando* (NO)  h   Orlando Vici - Muito Bonita         Rikard N Skoglund  Pia Huusari         1.14,1ag 2640 
 9        Test Drive           h   Gigant Neo - Full Authority         Michael Larsson    Erik Berglöf        1.14,2a  2640 
 6        VästerboontheNews    v   Credit Winner - Sandra Dime         Peter Ingves       Lars Brindeborg     1.14,7a  2640 
 8        Gareth Boko          h   Make It Happen - Vanilla Boko       Conrad Lugauer     Conrad Lugauer        dtr3a  2640 
Tempo: första 500 1.10.8 (5 Mindyourvalue W.F.), 1000 1.13.8 (5 Mindyourvalue W.F.) 2000 1.13.4 (5 Mindyourvalue W.F.), sista 500 1.12.8 
Segermarginal: en halv längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: MINDYOURVALUE W.F. 7 br. v e HÖVDING LAVEC - MIND YOUR MANNERS e DAHIR DE PRELONG (FR) 
Ägare: Englund Christer & Markström Jacob 
Uppfödare: WF Förvaltning AB, Boden
Tidigare vinnare av Östgötaloppet
 
Till toppen

 Åby 9 maj 2020
 Algot Scotts Minne -  STL Gulddivisionen, Försök 7 i Meeting 3 (Final Gävle 23 maj)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk                  Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
10   1    Cokstile* (NO)          h   Quite Easy U.S. - Joystile            Christoffer Eriksson  Rocco Spagnulo      1.09,8a  1640  150 000 
 2   2    Cyber Lane              v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover         Johan Untersteiner    Johan Untersteiner  1.10,1a  1640   75 000 
 1   3    Billie de Montfort (FR) s   Jasmin de Flore - Quismy de Montfort  Björn Goop            Sébastien Guarato   1.10,2a  1640   37 500 
 5   4    Son of God              v   Pastor Stephen - Symfoni Sund         Örjan Kihlström       Daniel Redén        1.10,3a  1640   19 000 
 7   5    Ghazi B.R. (NO)         h   Cantab Hall- Fiery Chip               Tom Erik Solberg      Bo Westergaard      1.10,4a  1640   12 000 
 8   6    Racing Mange            h   Orlando Vici - Kära Kickan            Joakim Lövgren        Joakim Lövgren      1.10,4a  1640    8 000 
 3   7    Partizan Face           v   Raja Mirchi - Option Gede             Adrian Kolgjini       Adrian Kolgjini     1.10,5a  1640    5 000 
 6        Generaal Bianco (NL)    v   Ufo Kievitshof - Zaskia Fortuna       Peter Untersteiner    Peter Untersteiner  1.10,7a  1640 
 4        Mellby Drake            v   Viking Kronos - U.Dont Wanna Know     Robert Bergh          Robert Bergh        1.11,1ag 1640 
 9        Sir Ratzeputz           v   Love You - Celebrate                  Olof Thorson          Timo Nurmos              uag 1640 
Tempo: första 500 1.06.9 (2 Cyber Lane), 1000 1.10.4 (2 Cyber Lane) sista 500 1.08.4 
Segermarginal: 2 längder 
Banförhållande: lätt bana 
Segrare: COKSTILE* (NO) 7 br. h e QUITE EASY U.S. (US) - JOYSTILE (NO) e COKTAIL JET (FR) 
Ägare: Santese SRL, Italien 
Uppfödare:  Hagen Per Erik, Norge 
Tidigare vinnare av Algot Scotts Minne
Se video lopp HÄR
 
Till toppen

 Örebro 2 Maj 2020
 Håkan "Lillis" Olssons lopp - STL Gulddivisionen, Försök 6 i Meeting 3 (Final Gävle 23 maj)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1609 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                          Kusk               Tränare               Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 2   1    Tae Kwon Deo (US)      h   Muscle Hill - Brigham Dream          Adrian Kolgjini    Adrian Kolgjini   1.09,8a  1609  150 000 
 4   2    Minnestads el Paso     h   Adrian Chip - Bologna                Rebecca Dahlén     Dennis Palmqvist  1.10,1a  1609   75 000 
 6   3    Speedy Face            h   Joke Face - Feelin Fiesty            Dante Kolgjini     Adrian Kolgjini   1.10,3a  1609   37 500 
 5   4    Snowstorm Hanover (US) h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard n Skoglund  Stefan Melander   1.10,4a  1609   19 000 
 9   5    Ghazi B.R. (NO)        h   Cantab Hall- Fiery Chip              Tom Erik Solberg   Bo Westergaard    1.11,1a  1609   12 000 
 7   6    Giveitgasandgo (US)    h   Yankee Glide - Mazda Hanover         Thomas Uhrberg     Thomas Uhrberg    1.11,3a  1609    8 000 
10   7    Perfect Spirit (US)    h   Andover Hall - Good Common Cents     Örjan Kihlström    Daniel Redén      1.11,5a  1609    5 000 
 1        Esprit Sisu            v   Ready Cash - Yankee T.L.             Erik Adielsson     Svante Båth           d4ag 1609 
 3        Test Drive             h   Gigant Neo - Full Authority          Erik Berglöf       Erik Berglöf          duag 1609 
 8        Stepping Spaceboy      h   Dream Vacation - Stepping Space      Wilhelm Paal       Admir Zukanovic            1609 
Tempo: första 500 1.07.6 (5 Snowstorm Hanover), 1000 1.09.8 (5 Snowstorm Hanover) sista 500 1.10.0
Segermarginal: 3 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: TAE KWON DEO (US) 5 mbr. h e MUSCLE HILL (US) - BRIGHAM DREAM (CA) e KAISY DREAM (FR) 
Ägare: WhapCapitalAB,Lutfi Kolgjini AB& Erkén 
Uppfödare:  Deo Volente Farms LLC, USA 
 
Till toppen

 Åby 25 April 2020
 Paralympiatravet, Final (Gr. I Int - UET Masters Series)
 3-åriga och äldre.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 1.000.000-500.000-235.000-115.000-60.000-30.000-25.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk                Tränare                  Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly             Jorma Kontio        Katja Melkko         1.12,2a  2140  1 000 000
 2   2    Cyber Lane              v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover         Johan Untersteiner  Johan Untersteiner   1.12,2a  2140    500 000 
 3   3    Billie de Montfort (FR) s   Jasmin de Flore - Quismy de Montfort  Björn Goop          Sébastien Guarato    1.12,3a  2140    235 000 
 6   4    Next Direction (FI)     v   Orlando Vici - Be My Luxx             Iikka Nurmonen      Iikka Nurmonen       1.12,4a  2140    115 000 
 7   5    Looking Superb (NO)     h   Orlando Vici - Classical Pine         Erik Adielsson      Jean Michel Bazire   1.12,4a  2140     60 000 
10   6    Sorbet                  h   Super Photo Kosmos - Altar Bound      Örjan Kihlström     Daniel Redén         1.12,5a  2140     30 000 
 8   7    Velvet Gio (IT)         v   Nad Al Sheba - Mind Wise As           Carl Johan Jepson   Magnus Dahlén        1.12,6a  2140     12 750
 1   7    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify              Ulf Ohlsson         Stefan Melander      1.12,6ag 2140     12 750 
 9        Gareth Boko             h   Make It Happen - Vanilla Boko         Marc Elias          Conrad Lugauer       1.12,7a  2140 
 5        Milliondollarrhyme      v   Ready Cash - Nursery Rhyme            Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson    1.12,8a  2140 

Odds: 10.49  Plats:    Se video på loppet HÄR
Tempo: första 500 1.12.3 (4 Elian Web*), 1000 1.14.4 (4 Elian Web*) sista 500 1.08.5 
Segermarginal: nos 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA) 
Ägare: Meriläinen Sauli, Finland 
Uppfödare:  West Breeding Oy, Finland 
Tidigare vinnare av Paralympiatravet  
 
Till toppen

 Umåker 18 April 2020
 Guldbjörken - Paralympiatravet, Sista Deltävlingen
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 200.000-100.000-50.000-26.500-17.000-10.000-6.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                            Kusk               Tränare               Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 3   1    Next Direction (FI)    v   Orlando Vici - Be My Luxx              Iikka Nurmonen     Iikka Nurmonen    1.12,7a  2140  200 000 
 7   2    Son of God             v   Pastor Stephen - Symfoni Sund          Daniel Redén       Daniel Redén      1.12,8a  2140  100 000 
 1   3    Dreammoko* (FR)        h   Timoko - Uranie d'Atout                Björn Goop         Björn Goop        1.12,9a  2140   50 000 
 2   4    Mr Golden Quick        v   Make it Happen - Indian Quick          Magnus A Djuse     Mika Haapakangas  1.12,9a  2140   26 500 
 9   5    Snowstorm Hanover (US) h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover    Rikard N Skoglund  Stefan Melander   1.12,9a  2140   17 000 
11   6    Queer Fish             v   Varenne - Gambari                      Ulf Eriksson       Magnus Träff      1.13,0a  2140   10 000 
 4   7    Shocking Superman (NO) h   Orlando Vici - Bernadette's Cat        Emilia Leo         Oscar Berglund    1.13,1a  2140    6 000 
 8        Eder Bob               h   Crazed - Kesystone Blaze               Mika Forss         Anna Näslund      1.13,2a  2140 
 6        West Wing              v   Steinlager - Westgate                  Ulf Ohlsson        Micael Broberg    1.13,3a  2140 
10        Special Promise (FI)   h   Mr Pine Chip - Jiving Kemp             Hannu Torvinen     Mika Haapakangas  1.13,3a  2140 
12        Perfect Spirit (US)    h   Andover Hall - Good Common Cents       Örjan Kihlström    Daniel Redén          duag 2140 
 5        Digital Ink            v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Per Lennartsson    Robert Bergh               2140
Tempo: första 500 1.08.6 (7 Son of God), 1000 1.12.6 (7 Son of God) 
Segermarginal: 1 längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: NEXT DIRECTION* (FI) 7 br. v e ORLANDO VICI (FR) - BE MY LUXX (FI) e S.J.'S PHOTO (US) 
Ägare: Team Look the Winners, Finland 
Uppfödare:  Jalohepo Oy 
Tidigare vinnare av Guldbjörken - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Romme 12 April 2020
 Rommeheatet -  Paralympiatravet, Deltävling 3
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                       Kusk                Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 7   1    Elian Web (FI)         v   Like A Prayer - E L Dolly         Jorma Kontio        Katja Melkko       1.13,1a  2140  150 000 
 5   2    Sorbet                 h   Super Photo Kosmos - Altar Bound  Örjan Kihlström     Daniel Redén       1.13,3a  2140   75 000 
 9   3    Milliondollarrhyme     v   Ready Cash - Nursery Rhyme        Fredrik B Larsson   Fredrik B Larsson  1.13,4a  2140   37 500 
 4   4    Esprit Sisu            v   Ready Cash - Yankee T.L.          Erik Adielsson      Svante Båth        1.13,4a  2140   19 000 
 6   5    Baron Gift             h   Gift Kronos - Countesse Photo     Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt  1.13,4a  2140   12 000 
11   6    Chief Orlando* (NO)    h   Orlando Vici - Muito Bonita       Rikard N Skoglund   Pia Huusari        1.13,6a  2140    8 000 
 3   7    Usain Henna            h   Super Light - Kassandra Kuron     Oskar J Andersson   Jörgen Westholm    1.13,6a  2140    5 000 
10        Milligan's School (US) h   Yankee Glide - Tori Ann           Ulf Eriksson        Stefan Melander    1.13,6a  2140 
 1        Bucks to Burn          v   Ready Cash - Staro Yours Truly    Haugstad Kenneth    Daniel Redén       1.13,7a  2140 
 8        Super Nice             h   Orlando Vici - Flax Avenue        Torbjörn Jansson    Sten O Jansson     1.14,1a  2140 
12        Makethemark            h   Maharajah - Global Naughty        Ulf Ohlsson         Petri Salmela      1.14,3a  2140 
 2        Reckless               h   Ready Cash - Haver                Björn Goop          Björn Goop                  2140   
Tempo: första 500 13.0 (7 Elian Web*), 1000 16.0 (7 Elian Web*) sista 500 10.0
Segermarginal: 1.5 längd 
Banförhållande: Något tung bana 
Segrare: ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA) 
Ägare: Meriläinen Sauli, Finland 
Uppfödare: West Breeding Oy, Finland 
Tidigare vinnare av Rommeheatet - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Jägersro 4 April 2020
 L.C. Peterson-Broddas Minne 2020 -  STL Gulddivisionen, Paralympiatravet, Deltävling 2
 3-åriga och äldre.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                      Kusk                Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
10   1    Cyber Lane             v   Raja Mirchi - Sybaris Hanover    Johan Untersteiner  Johan Untersteiner  1.11,5a  2140  150 000 
 9   2    Velvet Gio (IT)        v   Nad Al Sheba - Mind Wise As      Carl Johan Jepson   Magnus Dahlén       1.11,5a  2140   75 000
 8   3    Tae Kwon Deo (US)      h   Muscle Hill - Brigham Dream      Adrian Kolgjini     Adrian Kolgjini     1.11,6a  2140   37 500 
 2   4    Island Life            v   Pine Chip - Gossip               Robert Bergh        Robert Bergh        1.11,6a  2140   19 000 
 7   5    Racing Mange           h   Orlando Vici - Kära Kickan       Joakim Lövgren      Joakim Lövgren      1.11,6a  2140   12 000 
 1   6    Lucifer Lane           h   Infinitif - Montreal Lane        Johan A Nilsson     Thomas L Nilsson    1.11,7a  2140    8 000 
11   7    Giveitgasandgo (US)    h   Yankee Glide - Mazda Hanover     Thomas Uhrberg      Thomas Uhrberg      1.12,1a  2140    5 000 
 5        Lionel N.O. (NO)       h   Look De Star - Aurora Sign       Göran Antonsen      Göran Antonsen      1.12,2ag 2140 
 4        Norton Commander (DE)  h   Gift Kronos - Push the Button    Conrad Lugauer      Conrad Lugauer      1.12,8a  2140 
 6        Portland (DE)          h   Ganymede - Eiffel Bi             Björn Goop          Björn Goop          1.13,4a  2140
 3        Stepping Spaceboy      h   Dream Vacation - Stepping Space  Kim Eriksson        Admir Zukanovic        d10ag 2140 
12        Onceforall Face        v   Viking Kronos - Lemonsoda O.M.   Jeppe Juel          Jeppe Juel             d12ag 2140 
Tempo: första 500 10.1 (4 Norton Commander*), 1000 11.1 (4 Norton Commander*) sista 500 12.1
Segermarginal: huvud 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: CYBER LANE 7 ljbr. v e RAJA MIRCHI - SYBARIS HANOVER (US) e CANTAB HALL (US) 
Ägare: Levaux AB, Limhamn 
Uppfödare:  Prestera International AB, Limhamn 
Tidigare vinnare av L.C. Peterson-Broddas Minne - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Solvalla 28 Mars 2020
 C Th Ericssons Memorial -  STL Gulddivisionen, Final - Paralympiatravet, Deltävling 1 (Gr II Int)
 För hästar som kvalificerat sig för final.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk               Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson        Stefan Melander    1.10,9a  2140  300 000 
 2   2    Reckless                h   Ready Cash - Haver                   Björn Goop         Björn Goop         1.11,2a  2140  150 000 
 6   3    Gareth Boko             h   Make It Happen - Vanilla Boko        Marc Elias         Conrad Lugauer     1.11,2a  2140   68 000 
 1   4    Super Nice              h   Orlando Vici - Flax Avenue           Torbjörn Jansson   Sten O Jansson     1.11,3a  2140   33 000 
 3   5    Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo        Rickard Svanstedt  Rickard Svanstedt  1.11,4a  2140   19 000 
11   6    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly            Jorma Kontio       Katja Melkko       1.11,5a  2140   11 500 
12   7    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund  Stefan Melander    1.11,6a  2140    7 500 
 4        Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway       Örjan Kihlström    Stefan Melander    1.11,8a  2140 
 8        Olle Rols               v   Ready Cash - Killer Queen Rols       Peter Untersteiner Mats Rånlund       1.11,8ag 2140 
 7        Sliding Home (US)       h   Donato Hanover - Bar Slide           Erik Adielsson     Per K Eriksson     1.11,8a  2140 
10        West Wing               v   Steinlager - Westgate                Oskar Kylin Blom   Micael Broberg     1.11,9a  2140 
 9        Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star             Jenny A Björk      Anders Jonsson     1.12,0a  2140 
Tempo: första 500 9.8 (4 Zack's Zoomer), 1000 11.0 (5 Disco Volante) sista 500 11.4 
Segermarginal: 2.5 längd 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US) 
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm 
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av C Th Ericssons Memorial - Paralympiatravet, Deltävling
 
Till toppen

 Momarken 21 Mars 2020
 Steinlagers Äreslopp -  STL Gulddivisionen , Försök 1 i Meeting 3
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 200.000-100.000-50.000-25.000-12.000-10.000-8.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst               Kön Härstamning                         Kusk               Tränare                   Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
Tävlingarna ställdes in pga. Corona viruset
Tempo: 
Segermarginal: 
Banförhållande: 
Segrare: 
Ägare: 
Uppfödare:  
Tidigare vinnare av Steinlagers Äreslopp
 
Till toppen

 Halmstad 14 Mars 2020
 STL Gulddivisionen, Försök 5 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                          Kusk                Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 8   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify             Ulf Ohlsson         Stefan Melander     1.10,1a  1640  150 000
 4   2    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover  Rikard N Skoglund   Stefan Melander     1.10,8a  1640   75 000
 9   3    Dragster                v   Micro Mesh - Timber Marie            Roger Malmqvist     Roger Malmqvist     1.10,8a  1640   37 500 
10   4    Zabul Fi* (IT)          h   Ganymede - Sale Del Rio              Carl Johan Jepson   Jerry Riordan       1.11,4a  1640   19 000 
 1   5    Highspeed Call          v   From Above - Love Call               Kevin Oscarsson     Nicklas Pettersson  1.11,5a  1640   12 000 
 6   6    Master Crowe            h   Conway Hall - Somack                 Erik Adielsson      Petri Puro          1.11,6a  1640    8 000 
 2   7    Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway       Björn Goop          Stefan Melander     1.12,0a  1640    5 000 
 5        Poet Broline            h   Quite Easy U.S. - Candelia           Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.12,1a  1640 
 3        Giveitgasandgo (US)     h   Yankee Glide - Mazda Hanover         Thomas Uhrberg      Thomas Uhrberg      1.13,1a  1640 
 7        Night Brodde            h   Up And Quick - Nagajka               Marc Elias          Conrad Lugauer      1.15,4ag 1640 
Tempo: första 500 1.08.3 (8 Disco Volante), 1000 1.09.3 (8 Disco Volante) sista 500 1.12.4 
Segermarginal: 6 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
 
Till toppen

 Färjestad 7 Mars 2020
 Färjestads Jubileumslopp - STL Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst               Kön Härstamning                      Kusk                Tränare                Tid  Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Gareth Boko        h   Make It Happen - Vanilla Boko    Marc Elias          Conrad Lugauer     1.12,6a  2140   150 000
 7   2    Baron Gift         h   Gift Kronos - Countesse Photo    Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt  1.12,7a  2140    75 000 
 8   3    Reckless           h   Ready Cash - Haver               Björn Goop          Björn Goop         1.12,9a  2140    37 000 
 1   4    Olle Rols          v   Ready Cash - Killer Queen Rols   Peter Untersteiner  Mats Rånlund       1.12,9a  2140    19 000 
 3   5    Order to Fly       h   Order by Fax - Too Fat to Fly    Per Lennartsson     Per Lennartsson    1.12,9a  2140    12 000 
 6   6    Test Drive         h   Gigant Neo - Full Authority      Erik Berglöf        Erik Berglöf       1.12,9a  2140     8 000 
 9   7    Super Nice         h   Orlando Vici - Flax Avenue       Torbjörn Jansson    Sten O Jansson     1.13,1a  2140     5 000 
 4        VästerboontheNews  v   Credit Winner - Sandra Dime      Carl Johan Jepson   Lars Brindeborg    1.13,1a  2140 
10        On Track Piraten   v   Kool du Caux - Monrovia          Jorma Kontio        Hans R Strömberg   1.13,4a  2140 
 2        Sir Ratzeputz      v   Love You - Celebrate             Rikard N Skoglund   Timo Nurmos        1.13,5ag 2140
11        Sliding Home (US   h   Donato Hanover - Bar Slide       Mikael J Andersson  Per K Eriksson     1.14,2ag 2140 
12        Michelangelo Ås    v   Allstar Hall - Harmonica Ås      Örjan Kihlström     Daniel Redén                2140 
Tempo: första 500 1.12.1 (5 Gareth Boko), 1000 1.14.0 (5 Gareth Boko) sista 500 1.11.4
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare:  Boko Stables Holland BV, Nederländerna
Tidigare vinnare av Färjestads Jubileumslopp
 
Till toppen

 Bergsåker 29 Februari 2020
 Gösta Bergengrens Minne -  Gulddivisionen , Försök 3 i Meeting 2
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                            Kusk                Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Disco Volante          v   Scarlet Knight - Glorify               Ulf Ohlsson         Stefan Melander    1.10,3a  1640  150 000
 9   2    Snowstorm Hanover (US) h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover    Rikard N Skoglund   Stefan Melander    1.10,8a  1640   75 000 
 6   3    Ajlexes Cubano         v   Super Light - Chica Star               Tomas Pettersson    Anders Jonsson     1.10,8a  1640   37 500 
 1   4    Elian Web (FI)         v   Like A Prayer - E L Dolly              Jorma Kontio        Katja Melkko       1.10,9a  1640   19 000
10   5    Zack's Zoomer (US)     h   Deweycheatumnhowe - Passageway         Emilia Leo          Stefan Melander    1.10,9a  1640   12 000 
 8   6    Magnifik Brodde        v   Love You - Moral Victory               Samu Sundqvist      Ingemar Hultqvist  1.11,1a  1640    8 000 
 7   7    Narold Vox             v   Orlando Vici - Bonnie Vox              Mats E Djuse        Krister Jakobsson  1.11,3a  1640    5 000
11        Linus Boy              v   Zola Boko - Recos Lady                 Örjan Kihlström     Timo Nurmos        1.11,3a  1640 
 2        Super Zantos           v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie        Ante Lisell         Tina Lisell        1.11,5a  1640 
 3        Höwings Star           v   Diamond Way - Sophia November          Robert Dunder       Ingemar Hultqvist  1.11,8a  1640 
 5        Let's Dance D.E. (DE)  h   Oscar Schindler SL - Sirmione          Oskar J Andersson   Klaus Kern         1.12,2a  1640 
12        Digital Ink            v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Nicklas Westerholm  Robert Bergh                1640 
Tempo: första 500 1.08.4 (4 Disco Volante), 1000 1.10.0 (4 Disco Volante) sista 500 1.11.1
Segermarginal:  4 längder
Banförhållande: lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare: Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Gösta Bergengrens Minne
 
Till toppen

 Axevalla 22 Februari 2020
 STL Gulddivisionen -  Försök 2 i Meeting 2 (Final Solvalla 28 mars)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                 Kön Härstamning                       Kusk                  Tränare                Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
12   1    Gareth Boko          h   Make It Happen - Vanilla Boko     Marc Elias            Conrad Lugauer     1.14,7a  2640  150 000 
10   2    Antonio Trot         v   Orlando Vici - Outside Interest   Örjan Kihlström       Tim Nurmos         1.14,8a  2640   75 000 
11   3    Stoletheshow (NO)    h   Dream Vacation - Abba Hall        Christoffer Eriksson  Marcus Lindgren    1.15,0a  2640   37 500 
 3   4    Velvet Gio (IT)      v   Nad Al Sheba - Mind Wise As       Ulf Ohlsson           Magnus Dahlén      1.15,1a  2640   19 000 
 1   5    Sliding Home (US)    h   Donato Hanover - Bar Slide        Mikael J Andersson    Per K Eriksson     1.15,3a  2640   12 000 
 8   6    Narold Vox           v   Orlando Vici - Bonnie Vox         Mats E Djuse          Krister Jakobsson  1.15,3a  2640    8 000 
 5   7    On Track Piraten     v   Kool du Caux - Monrovia           Erik Adielsson        Hans R Strömberg   1.15,5a  2640    5 500 
 4        Shogun D.K. (DK)     v   Gentle Star - Ladygill            Jorma Kontio          Mikael Pilenberg   1.15,6a  2640 
 2        VästerboontheNews    v   Credit Winner - Sandra Dime       Kevin Oscarsson       Lars Brindeborg    1.16,1a  2640 
 7        Olle Rols            v   Ready Cash - Killer Queen Rols    Peter Ingves          Mats Rånlund       1.16,4ag 2640 
 6        Stepping Spaceboy    h   Dream Vacation - Stepping Space   Rikard N Skoglund     Admir Zukanovic    1.18,0a  2640 
 9        Radieux              v   Love You - Dordogne               Magnus A Djuse        Gaute Lura Dalen            2640 
Tempo: första 500 1.12.6 (6 Stepping Spaceboy), 1000 1.16.9 (6 Stepping Spaceboy)
Segermarginal: 1.5 längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare: Boko Stables Holland BV, Nederländerna
 
Till toppen

 Mantorp 15 Februari 2020
 Oasis Bi's lopp - STL Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 2
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk                Tränare                 Tid   Dist      Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Super Nice              h   Orlando Vici - Flax Avenue            Torbjörn Jansson    Sten O Jansson       1.13,6a  2140   150 000
 8   2    Sliding Home (US)       h   Donato Hanover - Bar Slide            Mikael J Andersson  Per K Eriksson       1.14,1a  2140    75 000 
 1   3    West Wing               v   Steinlager - Westgate                 Oskar Kylin Blom    Micael Broberg       1.14,1a  2140    37 500 
 7   4    Flirting Girl           s   Flirtin Man - You Never Know          Peter Ingves        Stefan P Pettersson  1.14,5a  2140    19 000 
 3   5    Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star              Erik Adielsson      Anders Jonsson       1.14,8a  2140    12 000 
 5   6    Firewire                s   Scarlet Knight - Donna Catch          Niclas Stenquist    Rigmor Jakobsson     1.15,5a  2140     8 000 
 6        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover   Rikard N Skoglund   Stefan Melander        distag 2140 
 2        Zack's Zoomer (US)      h   Deweycheatumnhowe - Passageway        Carl Johan Jepson   Stefan Melander          duag 2140 
Tempo: första 500 1.08.9 (5 Firewire), 1000 1.12.6 (5 Firewire) sista 500 1.11.4
Segermarginal: 5 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: SUPER NICE 7 br. h e ORLANDO VICI (FR) - FLAX AVENUE e DAGUET RAPIDE (IT)
Ägare: Jansson Ann-Marie & Kilgren Håkan
Uppfödare: Jansson Ann-Marie & Kilgren Håkan
 
Till toppen

 Solvalla 8 februari 2020
 Bulwarks lopp - , STL Gulddivisionen, Final (Gr II Int)
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 300.000-150.000-68.000-33.000-19.000-11.500-7.500 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                             Kusk               Tränare                Tid   Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 4   1    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly               Jorma Kontio        Katja Melkko       1.12,5a  2140  300 000 
 2   2    VästerboontheNews       v   Credit Winner - Sandra Dime             Carl Johan Jepson   Lars Brindeborg    1.12,7a  2140  150 000 
 8   3    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox               Mats E Djuse        Krister Jakobsson  1.12,8a  2140   68 000 
 7   4    Monark Newmen           h   Orlando Vici - Lady Value               Erik Adielsson      Fredrik Persson    1.12,9a  2140   33 000
 6   5    Olle Rols               v   Ready Cash - Killer Queen Rols          Peter Ingves        Mats Rånlund       1.12,9a  2140   19 000
 9   6    Gareth Boko             h   Make It Happen - Vanilla Boko           Marc Elias          Conrad Lugauer     1.13,0a  2140   11 500 
10   7    Super Zantos            v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie         Ante Lisell         Tina Lisell        1.13,3a  2140    7 500 
12        Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover     Örjan Kihlström     Stefan Melander    1.13,4a  2140 
 5        Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify                Ulf Ohlsson         Stefan Melander    1.13,5a  2140 
 1        West Wing               v   Steinlager - Westgate                   Oskar Kylin Blom    Micael Broberg     1.13,6a  2140 
 3        Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo           Rickard Svanstedt   Rickard Svanstedt  1.13,8a  2140 
11        Digital Ink             v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres   Dwight Pieters      Robert Bergh                2140 
Tempo: första 500 10.8 (4 Elian Web*), 1000 12.6 (4 Elian Web*) sista 500 13.3
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA)
Ägare: Meriläinen Sauli, Finland 
Uppfödare:  West Breeding Oy, Finland
Tidigare vinnare av Bulwarks lopp
 
Till toppen

 Eskilstuna 25 Januari 2020
 Mälarpriset -  Gulddivisionen, Försök 1 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                           Kusk               Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
10   1    Disco Volante           v   Scarlet Knight - Glorify              Ulf Ohlsson        Stefan Melander     1.10,6a  1640  150 000
 2   2    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover   Örjan Kihlström    Stefan Melander     1.10,9a  1640   75 000
12   3    Super Zantos            v   Mythical Lindy - Sunbird Zophie       Ante Lisell        Tina Lisell         1.11,0a  1640   37 500
 5   4    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox             Mats E Djuse       Krister Jakobsson   1.11,2a  1640   19 000 
 1   5    VästerboontheNews       v   Credit Winner - Sandra Dime           Rikard N Skoglund  Lars Brindeborg     1.11,5a  1640   12 000 
 9   6    Ajlexes Cubano          v   Super Light - Chica Star              Jenny a Björk      Anders Jonsson      1.11,6a  1640    8 000 
 7   7    Deep Sea Dream (NO)     v   Offshore Dream - Nightlight           Erik Adielsson     Gaute Lura          1.12,7a  1640    5 000 
 8        Highspeed Call          v   From Above - Love Call                Anders Eriksson    Nicklas Pettersson  1.13,2a  1640 
 6        West Wing               v   Steinlager - Westgate                 Oskar Kylin Blom   Micael Broberg      1.13,8ag 1640 
 4        Let's Dance D.E. (DE)   h   Oscar Schindler SL - Sirmione         Magnus a Djuse     Klaus Kern             d10ag 1640 
 3        Star Advisor Joli       v   Look De Star - Rocco's Advice         André Eklundh      Sofia Aronsson               1640 
11        Baron Gift              h   Gift Kronos - Countesse Photo         Rickard Svanstedt  Rickard Svanstedt            1640 

Tempo: första 500 1.08.0 (1 VästerboontheNews), 1000 1.09.5 (1 VästerboontheNews) sista 500 1.12.6
Segermarginal: 2.5 längd
Banförhållande: lätt bana 
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Mälarpriset
 
Till toppen

 Kalmar 18 Januari 2020
 Gulddivisionen -  , Försök 5 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                       Kusk                  Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Gareth Boko            h   Make It Happen - Vanilla Boko     Marc Elias            Conrad Lugauer      1.13,2a  2140  150 000 
 2   2    Olle Rols              v   Ready Cash - Killer Queen Rols    Peter Untersteiner    Mats Rånlund        1.13,2a  2140   75 000 
 1   3    Monark Newmen          h   Orlando Vici - Lady Value         Erik Adielsson        Fredrik Persson     1.13,4a  2140   37 500
11   4    Shogun D.K. (DK)       v   Gentle Star - Ladygill            Carl Johan Jepson     Mikael Pilenberg    1.13,5a  2140   19 000 
 4   5    VästerboontheNews      v   Credit Winner - Sandra Dime       Kim Eriksson          Lars Brindeborg     1.13,6a  2140   12 000 
 8   6    Emmett Brown           v   Muscle Hill - Traci Spur          Johan Untersteiner    Johan Untersteiner  1.13,7a  2140    8 000 
10   7    Mulligan               s   Maharajah - Music La Marc         Thomas Uhrberg        Thomas Uhrberg      1.14,2a  2140    5 000 
12        Linus Boy              v   Zola Boko - Recos Lady            Örjan Kihlström       Timo Nurmos         1.14,2a  2140 
 7        Explosive de Vie (US)  v   Explosive Matter - Ava            Jim Oscarsson         Jim Oscarsson       1.14,6a  2140 
 9        Stoletheshow (NO)      h   Dream Vacation - Abba Hall        Christoffer Eriksson  Marcus Lindgren         d3ag 2140 
 6        Stepping Spaceboy      h   Dream Vacation - Stepping Space   Rikard N Skoglund     Admir Zukanovic         d8ag 2140 
 3        Baron Gift             h   Gift Kronos - Countesse Photo     Rickard Svanstedt     Rickard Svanstedt       duag 2140 
Tempo: första 500 1.10.5 (6 Stepping Spaceboy), 1000 1.15.1 (6 Stepping Spaceboy) sista 500 1.11.1
Segermarginal: en halv längd
Banförhållande: Lätt bana
Segrare: GARETH BOKO 7 svbr. h e MAKE IT HAPPEN (US) - VANILLA BOKO e PINE CHIP (US)
Ägare: Boko Stables Holland B V, m fl
Uppfödare:  Boko Stables Holland BV, Nederländerna
 
Till toppen

 Bergsåker 11 Januari 2020
 Zoogins lopp -  Gulddivisionen, Försök 4 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 2140 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                    Kön Härstamning                            Kusk                 Tränare                Tid  Dist       Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 5   1    Elian Web (FI)          v   Like A Prayer - E L Dolly              Jorma Kontio         Katja Melkko       1.12,4a  2140   150 000 
10   2    Propulsion (US)         h   Muscle Hill - Danae                    Örjan Kihlström      Daniel Redén       1.12,6a  2140    75 000 
 6   3    Narold Vox              v   Orlando Vici - Bonnie Vox              Mats E Djuse         Krister Jakobsson  1.12,9a  2140    37 500
 9   4    Order to Fly            h   Order by Fax - Too Fat to Fly          Per Lennartsson      Per Lennartsson    1.12,9a  2140    19 000 
11   5    Digital Ink             v   Super Photo Kosmos - Laverda des Pres  Robert Bergh         Robert Bergh       1.12,9a  2140    12 000 
 4   6    Zenit Brick             v   Make It Happen - Exi Svärd             Mika Forss           Timo Nurmos        1.13,0a  2140     8 000 
 2   7    Snowstorm Hanover (US)  h   Muscle Massive - Snow Angel Hanover    Rikard N Skoglund    Stefan Melander    1.13,1a  2140     5 000 
 7        Diamanten               h   Adrian Chip - Iata Käll                Erik Adielsson       Stig H Johansson   1.13,2a  2140 
 8        Michelangelo Ås         v   Allstar Hall - Harmonica Ås            Magnus A Djuse       Daniel Redén       1.13,6a  2140 
 1        Cool Keeper (US)        h   Broadway Hall - Missys Go Go           Kenth Åkerlund       Leif Witasp        1.14,1a  2140 
 3        Hesiod (US)             h   Explosive Matter - S.J.'s Sentiment    Per Linderoth        Petri Salmela      1.14,4a  2140 

Tempo: första 500 1.12.9 (5 Elian Web*), 1000 1.13.4 (5 Elian Web*) sista 500 1.12.5 
Segermarginal: 2 längder 
Banförhållande: Lätt bana 
Segrare:  ELIAN WEB* (FI) 8 mbr. v e LIKE A PRAYER (US) - E.L.DOLLY (CA) e CONWAY HALL (CA)
Ägare:  Webbie Talli, Finland
Uppfödare:  West Breeding Oy, Finland  
Tidigare vinnare av Zoogins lopp 
 
Till toppen

 Jägersro 4 Januari 2020
 Arvid Stjernswärds Minne -  Gulddivisionen, Försök 3 i Meeting 1
 3-åriga och äldre lägst 900.001 kr.
 1640 m. Autostart.
 Pris: 150.000-75.000-37.500-19.000-12.000-8.000-5.000 (7 priser)

N:r Plac. Häst                   Kön Härstamning                     Kusk                   Tränare                 Tid  Dist     Pris 
Tidigare vinnare av Gulddivisionen 2020 - Guldfinaler
 8   1    Disco Volante          v   Scarlet Knight - Glorify        Ulf Ohlsson            Stefan Melander     1.12,0a  1640  150 000
 6   2    Shogun D.K. (DK)       v   Gentle Star - Ladygill          Örjan Kihlström        Mikael Pilenberg    1.12,2a  1640   75 000 
 1   3    West Wing              v   Steinlager - Westgate           Oskar Kylin Blom       Micael Broberg      1.12,3a  1640   37 500 
 7   4    Star Advisor Joli      v   Look De Star - Rocco's Advice   André Eklundh          Sofia Aronsson      1.12,3a  1640   19 000 
11   5    Emmett Brown           v   Muscle Hill - Traci Spur        Erik Adielsson         Johan Untersteiner  1.12,4a  1640   12 000
 3   6    Lover Face             v   Love You - Ambra Ok             Christoffer Eriksson   Anders Svanstedt    1.12,6a  1640    8 000 
 9   7    Kung Edward            v   Orlando Vici - Waterway         Henriette Larsen       Nicklas Dyrberg     1.12,6a  1640    5 000 
10        Jairo* (DE)            v   Love You - Picardie             Joakim Lövgren         Joakim Lövgren      1.12,7a  1640 
 5        Explosive de Vie (US)  v   Explosive Matter - Ava          Kevin Oscarsson        Jim Oscarsson       1.13,1a  1640 
 2        Art On Line            v   Rite On Line - Lass Fleur       Conrad Lugauer         Mikko Aho           1.13,2a  1640 
12        Poet Broline           h   Quite Easy U.S. - Candelia      Peter Untersteiner     Peter Untersteiner  1.13,4a  1640 
 4        Zabul Fi* (IT)         h   Ganymede - Sale Del Rio         Adrian Kolgjini        Jerry Riordan                1640 

Tempo: första 500 10.6 (7 Star Advisor Joli), 1000 12.0 (7 Star Advisor Joli) sista 500 12.1
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: lätt bana
Segrare: DISCO VOLANTE 7 br. v e SCARLET KNIGHT (US) - GLORIFY e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare:  Johansson Jan, Vara
Tidigare vinnare av Arvid Stjernswärds Minne
 
Till toppen